17.2 C

Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ 4-0: Ο Λεβαντόφσκι έσπασε στοιχειωμένο ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ

Η Μπάγερν πανηγύρισε τη νίκη σε ακόμα ένα παιχνίδι, βάζοντας σε «μπελάδες» τη Βόλφσμπουργκ (4-0) η οποία υπέστη την 7η διαδοχική της ήττα και πλησιάζει επικίνδυνα την ζώνη του υποβιβασμού.

Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Βαυαρίας παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί ματς, και αύξησε την διαφορά της από την Ντόρτμουντ (+9) η οποία αγωνίζεται αύριο (18/12). Παράλληλα, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που βρήκε δίχτυα δύο λεπτά πριν εκπνεύσει το 90λεπτο έφτασε τα 69 γκολ μέσα στο 2021! Μάλιστα έσπασε το τρομερό ρεκόρ 49 ετών του Γκερντ Μίλερ φτάνοντας τα 43 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος!

Η ομάδα του Νάγκελσμαν πήρε νωρίς το προβάδισμα κόντρα στη φιλοξενούμενη, με τον Τόμας Μίλερ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. To υπόλοιπο πρώτο μέρος εξελίχθηκε δίχως να συμβεί κάτι συνταρακτικό και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Εν αντιθέσει με το πρώτο Μέρος, οι Κόκκινοι «πάτησαν γκάζι» στο δεύτερο. Ο Τόμας Μίλερ ανέλαβε ξανά τον ρόλο του σκόρερ και στο 57′ έκανε το 2-0 για την ομάδα του, ενώ την σκυτάλη πήρε ο Σανέ δύο λεπτά αργότερα σκοράροντας για το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον συνήθη ύποπτο, που ακούσει στο όνομα Λεβαντόφσκι στο 88′.

Μπάγερν (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ (86′ Τίλμαν), Ουπαμεκανό, Λούκας (80′ Κουασί), Ντέιβις (80′ Ρίτσαρντς), Ρόκα (75′ Ζάμπιτσερ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι (80′ Σαρ) , Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόφσκι

Βόλφσμπουργκ (Κόφελντ): Καστίλς, Λασρό, Μπόρνο, Μπρούκς, Μπακού, Βράνξ, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Στέφεν (58′ Ενμετσά), Βάλντσμιντ (71′ Γκιλαβογκί), Βέγκχορστ