16.4 C

Μπάγερν – Ζάλγκιρις 74-65: Νίκη-αντίδραση μετά από τρεις σερί ήττες για τους Βαυαρούς

Μετά από μακρά αποχή από τα ευρωπαϊκά παιχνίδια συναντήθηκαν οι δύο ομάδες στο Αudi Dome Arena του Μονάχου, καθώς η μεν Ζάλγκιρις είχε να αγωνιστεί από τις 17/12 ενώ η Μπάγερν έδωσε το τελευταίο της ματς για την Ευρωλίγκα μόλις έξι μέρες αργότερα. Σε ένα νευρικό παιχνίδι κι από τις δύο ομάδες, κάτι που μαρτυρούν τα άσχημα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά και το σχετικά χαμηλό σκορ, η Μπάγερν κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 8-10 την ώρα που η Ζάλγκιρις παρέμεινε στην τελευταία θέση με 3-14.

Κλειστό ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλά σουτ και να υστερούν σε δημιουργία με συνέπεια το σκορ να είναι 16-15 υπέρ των Γερμανών έχοντας πρωταγωνιστή τον Αμερικανό γκαρντ Κόρι Ουόλντεν με επτά πόντους. Ισορροπημένη η κατάσταση και στο 2ο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 18-18, παρά το γεγονός ότι η Λιθουανική ομάδα κατάφερε να ξεφύγει με 21-29 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με μπροστάρηδες τους Νέμπο και Ουέμπστερ.

Ωστόσο η Μπάγερν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με σερί 13-4 και να πάει προηγούμενη στο ημίχρονο με το εύθραυστο 34-33. Με καλύτερο επιθετικό ρυθμό και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε η τρίτη περίοδος κατά την διάρκεια της οποίας η Μπάγερν ξέφυγε ακόμα και με έντεκα πόντους με καταλύτες τους Ομπστ και Γιάραμαζ. Προς το τέλος του δεκάλεπτου η Ζαλγκίρις επέστρεψε με κύριο εκφραστή τον Λεκάβιτσιους να μειώσει σε 61-54 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η γερμανική ομάδα βρήκε διαδοχικά τρίποντα με τους Γιάραμαζ και Μπαμπ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ επτά λεπτά πριν την λήξη σε 70-58 δίνοντας έτσι διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο παιχνίδι παρά τις όποιες προσπάθειες της Ζαλγκίρις να διεκδικήσει την νίκη.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Γιάραμαζ, Λούτσιτς, Ομπστ με 16, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την μεριά της απογοητευτικής Ζάλγκιρις διασώθηκαν ο συνήθης ύποπτος Τζος Νέμπο με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά και ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 10 πόντους και 3 ασιστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Παστούσιακ, Βικλίσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 3 (1), Τόμας 4 (2/2 δίποντα), Γουόλντεν 9 (1), Ρίβερς 5, Χάντερ 3, Γιαραμάζ 16 (3), Λούτσιτς 12 (3), Ομπστ 11 (3), Ρούμπιτ 11 (3/4 τριποντα, 7 ριμπάουντ), Σίσλο, Ραντόσεβιτς.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 10 (1), Μπλάζεβιτς 7, Λεκαβίτσιους 10 (4/7 δίποντα), Νίμπο 14 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιανκούνας 3, Μιλάκνις 5 (1), Στρέλνιεκς 1, Κάβανο 5 (1), Γκιφάι 3, Ουλάνοβας 4

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 15/30 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/13 βολές, 27 ριμπάουντ (20+7), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 20/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 13/15 βολές, 33 ριμπάουντ (21+11), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.