16.4 C

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 2-3: Στον τελικό του Super Cup Ισπανίας, πέμπτη σερί νίκη σε Clasico!

Η Ρεάλ νίκησε για 5η σερί φορά την Μπαρτσελόνα, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα - Τελευταία νίκη των Καταλανών σε clasico τον Μάρτιο του 2019 επί Ερνέστο Βαλβέρδε

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι έτοιμη να διεκδικήσει τον 12ο τίτλο Super Cup Ισπανίας στην ιστορία της έπειτα από την 5η σερί νίκη της σε Κλάσικο απέναντι στην παραπαίουσα Μπαρτσελόνα στο Ριάντ (2-3).

Οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν σπουδαία νίκη στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο (Ατλέτικο Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο) με τον οποίο θα κοντραριστούν στον τελικό: Θυμίζουμε πως στην περασμένη διοργάνωση είχε αναδειχθεί νικήτρια η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Τα πάντα σε αυτό τον πρώτο ημιτελικό κρίθηκαν στην παράταση έπειτα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας. Ο Τσάβι είδε την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 25′ από το γκολ του Βινίσιους αλλά για καλή του τύχη η Μπαρτσελόνα ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και ισοφάρισε στο 41′ με το πλασέ του Λουκ Ντε Γιονγκ (τρίτο γκολ του στα τελευταία παιχνίδια) μετά το γύρισμα από τα δεξιά και αφού η μπάλα κόντραρε.

Στο ημίχρονο ο Τσάβι απέσυρε τον Φεράν Τόρες (έκανε το ντεμπούτο του) και με την είσοδο του Πέδρι η ομάδα του κέρδισε μέτρα χωρίς όμως να φανεί ιδιαίτερα απειλητική με εξαίρεση κάποιες προσωπικές ενέργειες του Ντεμπελέ.

Η Ρεάλ όμως που γνώριζε τα αμυντικά προβλήματα των Καταλανών φρόντισε να εκμεταλλευτεί στο 72′ (και αφού είχε προειδοποιήσει ο Μπενζεμά) ακόμα ένα λάθος και με τον Καρίμ Μπενζεμά να γράψει το 2-1. Ο Φάτι με κεφαλιά από την καρδιά της μεγάλης περιοχής έγραψε το 2-2 στο 83′ από την ωραία σέντρα του Άλμπα και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας στην παράταση αλλά η Ρεάλ την ουσία και στο 98′ σε αντεπίθεση 5 vs 3 έγραψε το 2-3 με τον Βαλβέρδε ενώ θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ αν ο Ροντρίγκο στο φινάλε ευστοχούσε απέναντι στον Τερ Στέγκεν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Γκάβι (78′ Ντεπάι), Μπουσκέτς, Φ. Ντε Γιονγκ (46′ Πέδρι), Λ. Ντε Γιονγκ (66′ Φάτι), Ντεμπελέ, Φεράν Τόρες (46′ Αμπντέ / 110′ Ζουτγκλά)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (91′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς (82′ Βαλβέρδε), Βινίσιους (110′ Καμαβινγκά), Ασένσιο (68′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά