14.3 C

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 84-58: Διασυρμός για τον Πασκουάλ στη Βαρκελώνη

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με 84-58 και παρέμεινε μαζί με την Αρμάνι αήττητη στην Euroleague, φτάνοντας στο 5-0.

Οι Καταλανοί χτύπησαν μέσα στη ρακέτα τους Ρώσους και με κορυφαίους τους Μίροτιτς (20 π., νξτέιβις (11 π.) και Σανλί (11 π.) ήταν σαρωτικοί απέναντι στον Τσάβι Πασκουάλ και τους παίκτες του οι οποίοι άντεξαν μόλις μια περίοδο.

Το 20-19 του α’ δεκαλέπτου ήταν τιμητικό για τη Ζενίτ, που είδε την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει την έντασή της στη συνέχεια και να παίρνει στο ημίχρονο διαφορά 17 πόντων (44-17), τρέχοντας επί μέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο 24-8.

Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι και η Ζενίτ δεν κατάφερε να αντιδράσει ποτέ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγχουν με ευκολία τον αγώνα και να φτάνουν τη διαφορά σε επίπεδα άνω των 20 πόντων, μέχρι το τελικό 84-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58.