22.5 C

Μπασκόνια – Μπάγερν 77-84: Οι πρώην «Έλληνες» υπέγραψαν το γερμανικό διπλό

Εκδίκηση για την ήττα πριν από έναν μήνα στο Μόναχο πήρε η Μπάγερν στη Βιτόρια απέναντι στην Μπασκόνια (77-84) και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στο 9-11 και συνεχίζει να ελπίζει για ένα πλασάρισμα στην πρώτη οχτάδα. Από την άλλη η Μπασκόνια υποχώρησε στο 7-13, γνωρίζοντας 2η συνεχόμενη ήττα και η οχτάδα μοιάζει μακρινό όνειρο πλέον…

Καλύτερα ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, διότι πήραν στο έβδομο λεπτό προβάδισμα 9 πόντων (15-6). Οι Βαυαροί με την συνδρομή των δύο πρώην «Ελλήνων» Τόμας και Χάντερ επανήλθαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 17-16.

Φοβεροί οι παίκτες του Τρινκιέρι στην 2η περίοδο, αφού έτρεξαν ένα σερί 17-0 σε ένα διάστημα περίπου τριών λεπτών και μετέτρεψαν το 24-19 σε 24-36 με κορυφαίο τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού ‘Ογκουστιν Ρούμπιτ. Οι Βάσκοι κατάφεραν κι έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια τιμή με το τέλος του ημιχρόνου (33-42).

Αρκετά αποφασισμένοι μπήκαν οι παίκτες του Σπάχια στο 2ο μέρος με στόχο να αντρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Έτσι η ισπανική ομάδα πλησίασε στους 2 πόντους (50-52) στο 27’. Τελικά οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν πανικοβλήθηκαν και τέλειωσαν το 3ο δεκάλεπτο , έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (55-61).

Η Μπάγερν βρήκε λύσεις από την περίμετρο και διαμόρφωσε το 60-70 6:46 πριν την ολοκλήρωση του ματς. Οι γηπεδούχοι με γκολ-φάουλ του Μπάλντγουιν μείωσαν σε 71-73 στα τρία λεπτά για την λήξη του αγώνα, δίνοντας έντονο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι Γερμανοί έδειξαν πάλι χαρακτήρα και κατάφεραν να αποδράσουν από την Ισπανία με καταλυτικό τρίποντο του Ουόλντεν στα 48 δεύτερα.

Εξαιρετικοί για τους νικητές ήταν η τριπλέτα Ουόλντεν με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα , Χάντερ με άλλους 17 και 8 ριμπάουντ και Ρούμπιτ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Μπόλντγουιν με 23 πόντους και 4 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 33-42, 55-61, 77-84

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Πίτερς 7, Μπόλντγουιν 23 (7/8 δίποντα, 4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 11 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) Γκρέιντζερ 5 (1), Φοντέκιο 12 (2), Ίνοχ 4, Κοστέλο 12 (2), Γκεντράιτις 3, Κούρουκς

ΜΠΑΓΕΡΝ: Βάιλερ-Μπαμπ 7 (8 ασίστ), Τόμας 13 (2), Γουόλντεν 17 (5/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρίβερς 4, Χάντερ 17 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαραμάζ 1, Λούτσιτς 8 (2), Τζορτζ, Ομπστ, Ρούμπιτ 17 (1/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 20/36 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 13/15 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 18/42 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 26 ριμπάουντ (17+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ