23.5 C

Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 3-2 (παρ.): Τα Λιοντάρια «κατασπάραξαν» τους Καταλανούς και πέρασαν στους «8»! (vid)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέταξε την Μπαρτσελόνα εκτός Copa Del Rey μετά από 120 λεπτά σκληρής μάχης, παίρνοντας εκδίκηση για τη βαριά ήττα στον περυσινό τελικό του κυπέλλου

Από τον χαμένο τελικό του Super Cup στο Ριάντ απέναντι στη Ρεάλ, στη μαγική πρόκριση απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο «Νουέβο Σαν Μαμές». Η Μπιλμπάο πανηγύρισε τεράστια νίκη στην παράταση και πέταξε εκτός Κυπέλλου τους Καταλανούς (3-2) για να πάρουν την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης και να αναδείξουν παράλληλα τα πολλά δομικά και αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα του Τσάβι.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό σε μια αντεπίθεση που εξεδήλωσε από τα δεξιά ο Ινιάκι Γουίλιαμς, με την μπάλα να φτάνει στα αριστερά και τον Μουνιαΐν από πολύ δύσκολη γωνία και με ένα απίθανο πλασέ να γράφει το 1-0.

Για τους Καταλανούς η απάντηση ήρθε πριν συμπληρωθούν καλά-καλά 20 λεπτά αγώνα και μάλιστα πρωταγωνιστής ήταν ο Φεράν Τόρες που έκανε το ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα αγωνιζόμενος ως φορ. Με ένα απίστευτο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αγκιρεθαμπάλα και έδωσε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο ματς με το 1-1 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας αλλά καμία (!) ευκαιρία πλην του γκολ, ενώ οι Βάσκοι δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Τερ Στέγκεν χωρίς να μιλάμε για πολύ κλασικές ευκαιρίες.

Οι αλλαγές στο δεύτερο μέρος έδωσαν ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα στην Μπιλμπάο που αρχικά απείλησε με τη σέντρα σουτ του Ινιάκι Γουίλιαμς (κατέληξε στο δοκάρι) και στο 86′ ήρθε το 2-1. Ο Ινίγο Μαρτίνεθ βλέποντας τους φιλοξενούμενους να μη διώχνουν την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ στην καρδιά της περιοχής, πετάχτηκε και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα χαμόγελα των Βάσκων δεν κράτησαν για πολύ αφού σε νεκρό χρόνο η Μπαρτσελόνα έστειλε το ματς στην παράταση χάρη σε ένα τρομερό γκολ! Ο Ντάνι Άλβες έβγαλε ασίστ με… ψαλιδάκι και ο Πέδρι με πλασέ λίγο πριν εκπνεύσει ο χρόνος των καθυστερήσεων έγραψε το 2-2.

Στην παράταση και ενώ ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες δεν υπήρχαν, η Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι με χρήση VAR στο 105′. Ο Νίκο Γουίλιαμς έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ζόρντι Άλμπα και ο Μουνιαΐν από την άσπρη βούλα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-2.

Η κλεψύδρα άδειαζε για την Μπαρτσελόνα που εν τέλει γνώρισε έναν αποκλεισμό που ουσιαστικά την αφήνει εκτός στόχων όσον αφορά στις εγχώριες διοργανώσεις. Ο Τσάβι θα κυνηγήσει το Europa League και μια θέση στην τετράδα που μόνο δεδομένη δεν θα θεωρείται, ενώ μέσα σε όλα υπάρχει και αγωνία για τον νέο τραυματισμό του Άνσου Φάτι που αποχώρησε με δάκρυα…

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αγκιρεθαμπάλα, Ντε Μάρκος (106′ Λέκουε), Βίβιαν, Ινίγο Μαρτίνεθ, Γιούρι (91′ Μπαλενθιάγα), Νίκο Γουίλιαμς (110′ Θαράγα), Ντάνι Γκαρθία, Βέσγα (117′ Νολασκοάιν), Μουνιαΐν, Σανθέτ (52′ Ινιάκι Γουίλιαμς), Ραούλ Γκαρθία (79′ Μπερενγκέρ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Πέδρι (105+3′ Μπρέιθγουεϊτ), Μπουσκέτς, Γκάβι (61′ λ.τρ. Φ. Ντε Γιονγκ), Ζουτγκλά (61′ Φάτι / 95′ Ντεστ), Αμπντέ (46′ Νίκο), Φεράν Τόρες