21.4 C

Μπόχουμ – Άιντραχτ 2-0: Ήττα από Λαμπρόπουλο και Σταφυλίδη, τραυματίστηκε ο Πασιένσια (vid)

Η ευρωπαϊκή νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό ήταν μια παρένθεση στην κακή πορεία που κάνει στο γερμανικό πρωτάθλημα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που πλέον βρίσκεται στο +2 από τη ζώνη των μπαράζ υποβιβασμού.

Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ γνώρισε την ήττα εκτός έδρας με 2-0 από την Μπόχουμ των Βασίλη Λαμπρόπουλου (έπαιξε βασικός όλο το ματς) και του Κώστα Σταφυλίδη (μπήκε αλλαγή στο 81′) και βρίσκεται σε δυσμενή θέση από την 9η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια αφού στο 3′ ο Μπλουμ βγήκε τετ α τετ και έγραψε το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 11′ αφού ο Πασιένσια δεν κατάφερε να σκοράρει στο 11′, ενώ αποχώρησε τραυματίας στο 28′.

Η Μπόχουμ άντεξε στην πίεση και τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ξανά με τον Πόλτερ σε κενή εστία για το 2-0.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/10

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 4-1 (10′ Ονισίβο, 15′ Μπελ, 26′, 71′ Μούρκαρντ / 69′ Ζεκίρι)

Σάββατο 23/10

Μπάγερν – Χόφενχαϊμ 4-0 (16’ Γκνάμπρι, 30’ Λεβαντόφσκι, 82’ Τσούπο-Μοτίνγκ, 87’ Κομάν)

Λειψία – Γκρόιτερ Φιρτ 4-1 (46’ Πούλσεν, 53’ Φόρσμπεργκ, 65’ Σομποσλάι, 88’ Νοβόα / 45’ Χργκότα)

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 0-2 (27’ Λίνχαρτ, 68’ Χέλερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Ντόρτμουντ 1-3 (87’ Κλος / 31’ πεν. Τσαν, 45’ Χούμελς, 73’ Μπέλιγχαμ)

Χέρτα Βερολίνου – Γκλάντμπαχ 1-0 (40′ Ρίχτερ)