21.4 C

Μπορντό – Παρί 2-3: Έκανε τη ζωή της δύσκολη αλλά πήρε αυτό που ήθελε

Η… εύκολη ζωή για την Παρί Σεν Ζερμέν στη Ligue 1 είναι κάτι δεδομένο ειδικά φέτος που έχει το κορυφαίο ρόστερ και δεν βλέπει αντίπαλο μπροστά της. Μπορεί να κερδίζει δύσκολα αλλά παίρνει στο τέλος αυτό που θέλει.

Αυτό έκανε και το βράδυ του Σαββάτου. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο – απόντος του Λιονέλ Μέσι προηγήθηκε με 0-3 στην έδρα της Μπορντό, δέχθηκε δύο γκολ και αν υπήρχε περισσότερος χρόνος θα κινδύνευε να φύγει μόνο με τον βαθμό.

Το σκορ άνοιξε ο Νεϊμάρ με υπέροχο πλασέ και ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα του πριν τη λήξη του πρώτου μέρους από ισάριθμες ασίστ του Εμπαπέ. Ο Γάλλος χρίστηκε σκόρερ στο 63′ και η Παρί χαλάρωσε.

Ο μόνιμος κίνδυνος της παριζιάνικης άμυνας Άλμπερτ Έλις, βρήκε το γκολ που άξιζε στο 78′, ενώ ο Νιάνγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 2-3 χωρίς αυτό να αλλάξει κάτι στην έκβαση της αναμέτρησης.