17 C

Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-3: Ο Γουισά μίλησε τελευταίος στην τρελή ματσάρα στο Λονδίνο (vid)

Οι Κόκκινοι είδαν τον Κογκολέζο φορ να «ξεραίνει» τον Άλισον στην αναμέτρηση των έξι γκολ και των αμέτρητων φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες - Στην κορυφή και στο +1 οι Κόκκινοι, δεν έπαιξε ο Τσιμίκας

Έξι γκολ και αμέτρητες φάσεις. Η Λίβερπουλ έμεινε στο 3-3 με την Μπρέντφορντ στο Λονδίνο και παρότι δεν έφυγε με τη νίκη, έχει να πανηγυρίζει για το ότι πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή με 14 βαθμούς παρά την απώλεια.

Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο ενόψει Πόρτο, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πάντως να παρουσιάζεται προβληματική αμυντικά. Οι Κόκκινοι λίγο έλειψαν να προηγηθούν όταν ο Σαλάχ πλάσαρε, αλλά ο Άγερ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Μάτιπ αποσόβησε το βέβαιο γκολ του Εμπεουμό.

Οι Μέλισσες ανέβασαν ρυθμό και στο 27′ προηγήθηκαν, όταν από ωραία κομπίνα ο Τόνεϊ με τακουνάκι βρήκε τον Πίνοκ στο δεύτερο δοκάρι και εκείνος με προβολή έκανε το 1-0.

Μόλις τέσσερα λεπτά διατηρήθηκε όμως, το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Χέντερσον από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Ζότα έγραψε το 1-1.

Ο ίδιος φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54′ ο Σαλάχ έκανε άψογο κοντρόλ με το στήθος μετά τη φανταστική μπαλιά του Φαμπίνιο και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ράγια για το 1-2, με την Μπρέντφορντ να απαντά εννέα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Γιάνελτ μετά από διπλή προσπάθεια.

Η Λίβερπουλ βρήκε τρίτο γκολ στο 67′ με το τυχερό σουτ του Τζόουνς – η μπάλα κόντραρε στον Γιάνσον – που αιφνιδίασε τον Ράγια, ωστόσο άλλος ήταν εκείνος που έκρινε το ματς.

Ο Φρανκ έβγαλε αμυντικό χαφ από το ματς και συγκεκριμένα τον Νόργκααρντ για να περάσει τον Γουισά. Ο πρώην φορ της Λοριάν χρειάστηκε δύο επαφές με την μπάλα για να εκμεταλλευτεί στον μέγιστο βαθμό τα λάθη στην άμυνα των Κόκκινων και από κοντά να διαμορφώσει το τελικό 3-3.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ράγια, Άγερ, Γιάνσον, Πίνοκ (42′ Ζάνκα), Κάνιος, Ονιέκα (68′ Μπαπτίστ), Νόργκαρντ (78′ Γουισά), Γιάνελτ, Χένρι, Εμπεουμό, Τόνεϊ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (68′ Φιρμίνο), Φαμπίνιο, Χέντερσον, Σαλάχ, Μανέ, Ζότα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25/9

Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (53′ Ζεσούς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 0-1 (88′ Χάουζ)

Έβερτον – Νόριτς 2-0 (29′ Τάουνσεντ, 77′ Ντουκουρέ)

Λιντς – Γουέστ Χαμ 1-2 (19′ Ραφίνια / 67′ αυτ. Φίρπο, 90′ Αντόνιο)

Λέστερ – Μπέρνλι 2-2 (37′, 85, Βάρντι / 12′ αυτ. Βάρντι, 40′ Κορνέτ)

Γουότφορντ – Νιούκαστλ 1-1 (72′ Σαρ / 23′ Λόνγκσταφ)

Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-3 (27′ Πίνοκ, 63′ Γιάνελτ, 82′ Γουισά / 31′ Ζότα, 54′ Σαλάχ, 67′ Τζόουνς)