18.9 C

Μπρεστ – Παρί 2-4: Ήττα από την… κερκόπορτα του Μπιζότ (vid)

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε από την έδρα της Μπρεστ η Παρί Σεν Ζερμέν που δεν είχε για ένα ακόμα παιχνίδι στη διάθεση της τους νεοαποκτηθέντες Ράμος και Μέσι (ο Ντοναρούμα έμεινε στον πάγκο), με το 4-2 να μην αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Ο Μάρκο Μπιζότ για τους γηπεδούχους βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα – το καλοκαίρι ο πρώην γκολκίπερ της Άλκμααρ είχε βρεθεί στο στόχαστρο του Ολυμπιακού – και φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης στα δύο από τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε.

Στο 23′ ο Ερέρα άνοιξε το σκορ με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο Μπιζότ, ενώ στο 36′ ο Εμπαπέ με κεφαλιά-δυναμίτη διαμόρφωσε το 0-2.

Η Μπρεστ ξαναμπήκε στο ματς στο 42′ με τον Ονοράτ να βρίσκει το διαγώνιο σουτ μετά το ωραίο τακουνάκι του Φεβρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν ακόμα ένα γκολ, ωστόσο κόντρα στη ροή του ματς ο Γκουεγέ με μακρινό σουτ (ο Μπιζότ είχε κακή εκτίμηση) πέτυχε το 1-3.

Ο Κέιλορ Νάβας κράτησε προσωρινά το σκορ σε αυτό το επίπεδο, δεν μπόρεσε να το επαναλάβει και στο 85′ όταν ο Φεβρ με δεύτερη ασίστ βρήκε τον Μουνιέ στην πλάτη του Κιμπεμπέ και εκείνος μείωσε σε 2-3.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ισοφάριση και την… πάτησαν σε αντεπίθεση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντι Μαρία με υπέροχη λόμπα να «κρεμά» τον Μπιζότ και να διαμορφώνει το τελικό 2-4.

Μπρεστ: Μπιζότ, Πιέρ-Γκαμπριέλ (86′ Ντουβερνέ), Σαρντονέ, Μπρασιέ, Ούρονεν, Μπελκεμπλά (75′ Μανιετί), Εμπόκ, Ονοράτ, Φεβρ, Κάρντονα (75′ Λε Ντουαρόν), Μουνιέ

Παρί: Νάβας, Ασράφ, Κέρερ, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Γκουεγέ, Ερέρα, Βαϊνάλντουμ, Βεράτι (72′ Ντράξλερ) Ικάρντι (86′ Καλιμουεντό), Εμπαπέ (81′ Ντι Μαρία)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/8

Μπρεστ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (42′ Ονοράτ, 85′ Μουνιέ / 23′ Ερέρα, 36′ Εμπαπέ, 73′ Γκουεγέ, 90+1′ Ντι Μαρία)