17.6 C

Bundesliga: Άνετα Ντόρτμουντ και Μπάγερν, επέστρεψε στις νίκες η Λειψία

Μεγάλη νίκη πήρε η Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ με 1-3 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι Βεστφαλοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με δύο τέρματα χάρη στα γκολ του Τσαν και του Χούμελς. Στο δεύτερο μέρος οι Κίτρινοι έριξαν το ρυθμό, όμως βρήκαν και τρίτο τέρμα με τον Μπέλιγχαμ στο 72′. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Κλος λίγο πριν από το φινάλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζει να είναι η Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε άνετα της Χόφενχαιμ με 4-0. Οι Βαυαροί συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με διαφορά ενός βαθμού από τη δεύτερη Ντόρτμουντ, όπως επίσης συνεχίζουν και τις εκπληκτικές εμφανίσεις.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν ο οποίος νοσεί από κορωνοϊό, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, αφού το τέλος του πρώτου μέρους τους βρήκε να είναι μπροστά με δύο γκολ διαφορά. Στη συνέχεια πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και ολοκλήρωσαν τη σπουδαία εμφάνιση.

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Λειψία απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ με 4-1 και επέστρεψε στα καλά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στη συνέχεια άλλαξαν άρδην την απόδοση τους και διέλυσαν την αντίπαλο τους. Το τελικό 4-1 δείχνει πως οι Ταύροι έχουν σφυγμό μέσα τους και μένει να δούμε αν θα χτίσουν κάποιο σερί νικών που θα τους οδηγήσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Παρασκευή 22/10

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 4-1 (10′ Ονισίβο, 15′ Μπελ, 26′, 71′ Μούρκαρντ / 69′ Ζεκίρι)

Σάββατο 23/10

Μπάγερν – Χόφενχαϊμ 4-0 (16’ Γκνάμπρι, 30’ Λεβαντόφσκι, 82’ Τσούπο-Μοτίνγκ, 87’ Κομάν)

Λειψία – Γκρόιτερ Φιρτ 4-1 (46’ Πούλσεν, 53’ Φόρσμπεργκ, 65’ Σομποσλάι, 88’ Νοβόα / 45’ Χργκότα)

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 0-2 (27’ Λίνχαρτ, 68’ Χέλερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Ντόρτμουντ 1-3 (87’ Κλος / 31’ πεν. Τσαν, 45’ Χούμελς, 73’ Μπέλιγχαμ)

Χέρτα Βερολίνου – Γκλάντμπαχ (19:30)