17.7 C

Bundesliga: «Φορτούνα» δίχως τέλος για τη Σάλκε

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Σάλκε που γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα σε ισάριθμα ματς από τη στιγμή της επανέναρξης. Οι βασιλικοί μπλε αφού πέτυχαν το πρώτο τους γκολ μετά από 233 λεπτά (στο 54′ με τον ΜακΚένι) δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και δέχθηκαν νέα… σφαλιάρα στο Ντίσελντορφ.

Η Φορτούνα εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά και μέσα σε 5 λεπτά έφερε τα πάνω κάτω: Πρώτα ο Χένινγκς στο 63′ και στη συνέχεια ο Κάραμαν στο 68′ την οδήγησαν στην ανατροπή (2-1) για να έρθει το τρίποντο για τους γηπεδούχους στο Ντίσελντορφ. Οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία βαθμολογική ανάσα -αν και παρέμειναν εντός ζώνης μπαράζ- την ώρα που η Σάλκε βιώνει ένα καταστροφικό 2020 και ήδη έχει κατρακυλήσει στην ένατη θέση…

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/5

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 0-1 (43′ Κίμιχ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Φράιμπουργκ 3-3 (35′ Αντρέ Σίλβα, 79′ Καμάντα, 82′ Σάντλερ / 28′ Γκρίφο, 62′ Πέτερσεν, 69′ Χέλερ)

Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ 0-0

Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 1-4 (85′ Μπαουμγκάρτλινγκερ / 43′, 75′ Πόνγκρασιτς, 64′ Άρνολντ, 68′ Στέφεν)

Τετάρτη 27/5

Λειψία – Χέρτα Βερολίνου 2-2 (24′ Κλόστερμαν, 68′ Σικ / 9′ Γκρούγιτς, 82′ πεν. Πιόντεκ)

Άουγκσμπουργκ – Πάντερμπορν 0-0

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Σάλκε 2-1 (63′ Χένινγκς, 68′ Κάραμαν / 53′ ΜακΚένι)

Χόφενχαϊμ – Κολωνία 3-1 (11′, 46′ Μπαουμγκάρντνερ, 48′ Ζούμπερ / 60′ Κάινζ)

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντς 1-1 (33′ Ίνγκβαρτσεν / 13′ Μπάκου)