22.5 C

Bundesliga: Γκέλα εντός έδρας για Μπάγερν, τεσσάρα η Λειψία

Η Μπάγερν είχε το μυαλό στον επαναληπτικό με την Παρί για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ και το… πλήρωσε. Οι Βαυαροί έμειναν στο 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου στο Μόναχο και βρίσκονται στο +5 από τη Λειψία.

Έπειτα από αρκετή ώρα – στο 69′ συγκεκριμένα – ο Μουσιάλα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Χάνσι Φλικ με την υπέροχη ατομική ενέργεια και το πλασέ του Μουσιάλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και στο 86′ η Ουνιόν μετά από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου του Γκρίφο έφτασε στο 1-1 με τον Ίνγκβαρτσεν.

Η Λειψία δεν δυσκολεύτηκε να περάσει από τη Βρέμη καθώς επιβλήθηκε με 4-1 της Βέρντερ. Ο Όλμο άνοιξε το σκορ στο 24′ και ακολούθησαν τα δύο τέρματα του Σέρλοτ για το 0-3 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράσιτσα στο 61′, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ζάμπιτσερ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Εντυπωσιακό ήταν το ματς στη Φρανκφούρτη, όπου η Άιντραχτ επικράτησε με 4-3 της Βόλφσμπουργκ και προσωρινά βρέθηκε στο +10 από την 5η Ντόρτμουντ. Στο 2-2 έμειναν στο Βερολίνο Χέρτα και Γκλάντμπαχ, με την ομάδα του Ρόζε να αντέχει στην πίεση παρότι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 13′ λόγω της αποβολής του Ζόμερ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/4

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Φράιμπουργκ 1-0 (68′ Οκουγκάβα)

Σάββατο 10/4

Μπάγερν – Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (69′ Μουσιάλα / 86′ Ίνγκβαρτσεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βόλφσμπουργκ 4-3 (8′ Καμάντα, 27′ Γιόβιτς, 53′ Αντρέ Σίλβα, 61′ Ντουρμ / 7′ Μποτεμπάκου, 46′ Βέγκχορστ, 85′ Φίλιπ)

Χέρτα Βερολίνου – Γκλάντμπαχ 2-2 (23′ Ασκασίμπαρ, 49′ Κόρντομπα / 28′ Πλεά, 39′ πεν. Στιντλ)

Βέρντερ Βρέμης – Λειψία 1-4 (61′ πεν. Ράσιτσα / 24′ Όλμο, 32′, 41′ Σέρλοτ, 64′ Ζάμπιτσερ)

Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ (19:30)