23.1 C

Bundesliga: Γκέλα με το καλημέρα για τη Λειψία, νίκη με ανατροπή η Κολωνία

Με τους αγώνες Μάιντς-Λειψία και Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga την Κυριακή (15/08).

Στην «MEWA Arena» η Μάιντς σόκαρε από νωρίς τη Λειψιία, επικρατώντας δίκαια με 1-0 χάρη σε τέρμα του Νιακχατέ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν μέχρι το τέλος, αλλά ανεπιτυχώς, το τέρμα της ισοφάρισης και η Μάιντς πανηγύρισε την πρώτη ηχηρή έκπληξη της φετινής σεζόν, μετά και την ισοπαλία της Παρασκευής (13/08) ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου.

Στην αναμέτρηση με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Κολωνία επικράτησε της Χέρτα με 3-1 στο «Ράιν Ενεργκί». Η ομάδα του Βερολίνου προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γιόβετιτς, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς με τέρματα των Μοντέστ (41΄) και Κάιντς (52΄, 55΄).