16.7 C

Bundesliga: Η Βόλφσμπουργκ προσγείωσε ανώμαλα τη Λεβερκούζεν

Χοντρή ζημιά έπαθε στην έδρα της η Λεβερκούζεν που πήγαινε με… αέρα στο ματς με τη Βόλφσμπουργκ και προσγειώθηκε ανώμαλα, αφού γνώρισε βαριά ήττα με 1-4.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Λύκοι έδειχναν να… δαγκώνουν και έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει το γκολ. Η ομάδα του Πέτερ Μπος έβγαλε κούραση και εμφάνισε αμυντικές αδυναμίες ειδικά στις στημένες φάσεις. Μόλις στο 43′ ο Πόνγκρασιτς από εκτέλεση φάουλ έγραψε το 0-1 και ακολούθησε ένα 11λεπτο… τρόμου στο δεύτερο μέρος.

Στο 64′ ο Άρνολντ έγραψε το 0-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στέφεν κλείδωσε το τρίποντο με το 0-3. Ωστόσο, οι Λύκοι δε σταμάτησαν εκεί, αφού ο Πόνγκρασιτς βρήκε και πάλι δίχτυα με τον ίδιο τρόπο όπως και στο πρώτο μέρος για το 0-4 στο 75′. Η Λεβερκούζεν που έμοιαζε ανήμπορη κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής δέκα λεπτά αργότερα (85′) με τον Μπαουμγκάρτλινγκερ.

Παράλληλα, θα πρέπει να ανάψει μια… λαμπάδα στο μπόι της Βέρντερ που κράτησε στο μηδέν την Γκλάντμπαχ (0-0) και η μάχη για την τετράδα θα μαίνεται για τις υπόλοιπες έξι αγωνιστικές.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/5

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 0-1 (43′ Κίμιχ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Φράιμπουργκ 3-3 (35′ Αντρέ Σίλβα, 79′ Καμάντα, 82′ Σάντλερ / 28′ Γκρίφο, 62′ Πέτερσεν, 69′ Χέλερ)

Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ 0-0

Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 1-4 (85′ Μπαουμγκάρτλινγκερ / 43′, 75′ Πόνγκρασιτς, 64′ Άρνολντ, 68′ Στέφεν)