17.6 C

Bundesliga: Καθυστέρησε τη στέψη της Μπάγερν η Λειψία, πεντάρα η Γκλάντμπαχ

Η Λειψία επικράτησε εύκολα με 2-0 απέναντι στη Στουργκάρδη, η οποία αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 14′, μείωσε στους 7 βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπάγερν, βάζοντας  «φρένο» στην πρόωρη στέψη της.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε το καθήκον της και κρατά «ανοιχτή» τη μάχη του τίτλου με τους Βαυαρούς, έστω και σε μαθηματικό επίπεδο. Οι «ταύροι» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα, δεδομένου ότι αγωνίζονταν και με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 14ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά την αποβολή του Ναουριού Ααμαντά, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για απρόσεκτο μαρκάρισμα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το καλησπέρα στο δεύτερο μέρος με τον Αμαντού Αϊνταρά να σκοράρει στο 46′. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενος, καθώς υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι, με τον Έμιλ Φόρσμπεργκ να αναλαμβάνει με επιτυχία την εκτέλεση στο 67′ και να «κλειδώνει» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Μόλις 12 λεπτά χρειάστηκε η Γκλάντμπαχ για να τελειώσει το παιχνίδι με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, την οποία συνέτριψε με 5-0 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Τα «πουλάρια» άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό και στο 18ο το είχαν εκτοξεύσει στο 3-0, με τη «σεμνή τελετή» να λαμβάνει τέλος σχεδόν με την έναρξή της. Η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στην έβδομη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στα χαμηλά της κατάταξης και κινδυνεύουν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/4

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 2-3 (54′ Γκούμνι, 62′ Βάργκας / 8′, 33′ Ντούντα, 23′ Κάιντς)

Σάββατο 24/4

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2 (12′, 68′ Χάαλαντ)

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-1 (81′ πεν. Γκρίφο / 40′ Κράμαριτς)

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 3-1 (50′, 53′ 67′ Πογιανπάλο / 82′ Γκεμπριέ – Σελασιέ)

Μάιντς – Μπάγερν 2-1 (3′ Μπούρκαρντ, 37′ Κουάισον / 90+4′ Λεβαντόφσκι)

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (70′ Μπέιλι, 80′ Αλάριο, 90+1′ Ντερμιπάι / 90′ Σίλβα)

Σάλκε – Χέρτα Βερολίνου ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ

Κυριακή 25/4

Λειψία – Στουτγκάρδη 2-0 (46′ Αϊνταρά, 67′ πεν. Φόρσμπεργκ)

Γκλάντμπαχ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0 (6΄, 69΄ Εμπολό, 15΄ Τουράμ, 18′ πεν. Μπενσεμπαϊνί, 84′ Πλεά)