22.6 C

Bundesliga: Κορυφή η Λεβερκούζεν, ούτε τώρα η Σάλκε (vids)

Στην κορυφή της Bundesliga βρίσκεται η Λεβερκούζεν. Με νέα τεσσάρα – επί της ευρωπαίας Χόφενχαϊμ – (4-1) και με 25 βαθμούς άφησε στο μείον ένα τις Λειψία και Μπάγερν που την ακολουθούν.

Ο Μπέιλι που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος, ενώ ο Μπαουμγκάρντνερ στο 50′ με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-1. Ο Βιρτς στο 55΄ έγραψε το 3-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι που έμειναν με εννέα παίκτες και ο Αλάριο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η Σάλκε βρέθηκε κοντά στο να σπάσει το σερί 26 αγώνων στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη. Την έπαθε όμως από την Άουγκσμπουργκ που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από νωρίς. Ο Ρίχτερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 11/12

Βόλφσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (77′ πεν. 88′ Βέγχορστ / 63′ πεν. Μπας Ντοστ)

Σάββατο 12/12

Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 1-5 (39′ Ρέινα / 26′, 53′ Βαμανγκιτουγκά, 60′ Φόρστερ, 64′ Κουλιμπαλί, 90+1′ Γκονσάλες)

Γκλάντμπαχ – Χέρτα 1-1 (70′ Εμπολό / 47′ Γκεντουζί)

Φράιμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-0 (79′ πεν. Γκρίφο, 90+1′ Γου-Γεόνγκ)

Μάιντς – Κολωνία 0-1 (55′ Ρετσμπετσάι)

Λειψία – Βέρντερ Βρέμης 2-0 (26′ πεν. Ζάμπιτσερ, 41′ Όλμο)

Ουνιόν Βερολίνου – Μπάγερν 1-1 (4′ Πρόμελ / 67′ Λεβαντόφσκι)

Κυριακή 13/12

Άουγκσμπουργκ – Σάλκε 2-2 (32′ αυτ. Σερντάρ, 90+3′ Ρίχτερ / 52′ Ραμάν, 61′ Μπουγελάμπ)

Λεβερκούζεν – Χόφενχαϊμ 4-1 (4′, 27′ Μπέιλι, 55′ Βιρτς / 50′ Μπαουμγκάρντνερ)