18.9 C

Bundesliga: Με ανατροπή η Μπάγερν, σόκαρε την Ντόρτμουντ μετά από 29 χρόνια η Κολωνία

Η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή. Οι Βαυαροί επικράτησαν της Στουτγκάρδης εκτός έδρας με 3-1 και πανηγύρισαν το τρίποντο που τους έφερε στους 22 βαθμούς και μόνους στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20′ με το γκολ του Κουλιμπαλί, ωστόσο η Μπάγερν έφτασε στην ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Στο 38′ ο Κομάν ισοφάρισε σε 1-1 και στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Λεβαντόφσκι με τρομερό σουτ πέτυχε το 1-2. Τη σφραγίδα για το τρίποντο έβαλε στο 87′ ο Ντούγκλας Κόστα.

Η Ντόρτμουντ εδώ και 29 χρόνια είχε το… κεφάλι της ήσυχο κόντρα στην Κολωνία. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και το Σάββατο (28/11). Στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», η ομάδα του Δημήτρη Λημνιού (έμεινε στον πάγκο) πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από 18 παιχνίδια με αρνητικά αποτελέσματα.

Ο Σκιρί σκόραρε δις. Πρώτα στο 9′ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι και στη συνέχεια στο 60′. Ο Αζάρ μείωσε στο τελικό 1-2, αφού στις καθυστερήσεις ο Χάλαντ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Η Λειψία επιβλήθηκε με 2-1 της νεοφώτιστης Αρμίνια Μπίλεφελντ. Στο 29′ ο Ανχελίνιο κινήθηκε ως… φορ, πέρασε τον γκολκίπερ και σημείωσε το 1-0, ενώ στο 47′ ο Ενκουνκού πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Κλος στο 76′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/11

Βόλφσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 4-3 (22′ Μπακού, 25′ Μπρουκς, 37′, 76′ Βέγκχορστ / 13′ Μπίτενκουρ, 35′ Μέβαλντ, 47′ αυτ. Μπρουκς)

Σάββατο 28/11

Άουγκσμπουργκ – Φράιμπουργκ 1-1 (80′ Βάργκας / 64′ Γκρίφο)

Ντόρτμουντ – Κολωνία 1-2 (74′ Αζάρ / 9′, 60′ Σκιρί)

Λειψία – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (29′ Ανχελίνιο, 47′ Ενκουνκού / 76′ Κλος)

Στουτγκάρδη – Μπάγερν 1-3 (20′ Κουλιμπαλί / 38′ Κομάν, 45+1′ Λεβαντόφσκι, 87′ Ντούγκλας Κόστα)

Ουνιόν Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-3 (2′ Άντριχ, 6′ πεν., 82′ Κρούζε / 27′, 37′ Αντρέ Σίλβα, 79′ Μπας Ντοστ)

Γκλάντμπαχ – Σάλκε (19:30)