18.1 C

Bundesliga: Μεγάλη μάχη για τις θέσεις του Champions League

Με νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα Γκλάντμπαχ, Βέρντερ Βρέμης, Λειψία και Λεβερκούζεν για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League

Όλα τα φαβορί νίκησαν στα παιχνίδια που ολοκληρώθηκαν για την 29η αγωνιστική της Bundesliga, και ο αγώνας για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια φουντώνει στη Γερμανία.

Αννόβερο-Γκλάντμπαχ 0-1

Σε ένα παιχνίδι δίχως πολλές φάσεις η Γκλάντμπαχ κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με τον Ράφαελ να βάζει το μοναδικό γκολ στο 53ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με αυτόν τον τρόπο την 5η θέση του πρωταθλήματος.

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 2-1

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κλάασε άνοιξε το σκορ στο 76′, με τον Γκεμπρεσελασιέ να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 84′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90+3′ με τον Βάλντσμιντ σε 2-1. Αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε και ο Στέφανος Καπίνο λόγω τραυματισμού του Παβλένκα.

Λειψία-Βόλφσμπούργκ 2-0

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Καμπλ με ωραίο σουτ στο 16ο λεπτό, με τον Τίμο Βέρνερ να διπλασιάσει τα τέρματα της Λειψίας στο 28′, διατηρώντας την ομάδα του στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στουτγκάρδη-Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάβερτζ στο 64ο λεπτό, με την Λεβερκούζεν να παραμένει ένα βαθμό πίσω από την Βέρντερ Βρέμης.