17.7 C

Bundesliga: Νίκη κορυφής η Ντόρτμουντ, στραβοπάτησε η Λειψία

Τεράστια νίκη πέτυχε η Μπορούσια Ντόρτμουντ κόντρα στη Μάιντζ με 3-1 και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με το γκολ του Μάρκο Ρόις μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ το 2-0 έκανε ο Χάαλαντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54′.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με το τέρμα του Μπούκαρντ τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 3-1.

Έτσι ο Νορβηγός έβαλε για ακόμα ένα παιχνίδι την υπογραφή του σε νίκη της ομάδας του και έδειξε πόσο έλειψε τον καιρό που απουσίασε λόγω τραυματισμού.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Λειψία και Φράιμπουργκ σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι Ταύροι μετά από αυτό το αποτέλεσμα παρέμειναν στα χαμηλά της βαθμολογίας και έχασαν κι άλλο έδαφος για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Το σκορ άνοιξε ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι στο 32′ ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Χου-Γεόνγκ στο 64′ και διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/10

Χόφενχαϊμ – Κολωνία 5-0 (31′, 49′ Μπεμπού, 51′ Μπάουμγκάρτνερ, 74’Γκέιγερ, 87’Πορσκ)

Σάββατο 16/10

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χέρτα 1-2 (78′ (πεν.) Πασιέντσια, 7′ Ρίτσερ, 63′ Εκέλενκαμπ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Μπόχουμ 0-1 (80′ Λοσίλα)

Ντόρτμουντ – Μάιντζ 3-1 (3′ Ρόις, 54′, 90+4′ Χάαλαντ, 87′ Μπούρκαρντ)

Ουνιόν Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 2-0 (49′ Αβονίγι, 83′ Μπέκερ)

Φράιμπουργκ – Λειψία 1-1 (64′ Χου-Γεόνγκ, 32′ (πεν.) Φόρσμπεργκ)

Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη 19:30