21.2 C

Bundesliga: Ο Ρόις οδήγησε την Ντόρτμουντ στο -1 από την κορυφή

Η Ντόρτμουντ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη μετά από το στραβοπάτημα της Μπάγερν το βράδυ της Παρασκευής και επικράτησε – έστω και δύσκολα – με 2-1 της Στουτγκάρδης του Ντίνου Μαυροπάνου (αγωνίστηκε βασικός σε όλη την αναμέτρηση).

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις ο Μάλεν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 56′ με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, με τον Μάσιμο να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφτασαν σε δεύτερο γκολ-νίκης με τον Ρόις στο 85′.

Η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε με 1-0 της Μπόχουμ και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα. Ο Αντλί άνοιξε το σκορ στο 4′ και οι Ασπιρίνες παρότι βρήκαν πολλές ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να βρουν και δεύτερο γκολ. Ο Ρέτσος έμεινε στον πάγκο, ενώ Λαμπρόπουλος και Σταφυλίδης από πλευράς φιλοξενούμενων αγωνίστηκαν βασικοί.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/11

Άουγκσμπουργκ – Μπάγερν 2-1 (23′ Πέντερσεν, 35′ Χαν / 38′ Λεβαντόφσκι)

Σάββατο 20/11

Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 2-1 (56′ Μάλεν, 85′ Ρόις / 63′ Μάσιμο)

Λεβερκούζεν – Μπόχουμ 1-0 (4′ Αντλί)

Γκλάντμπαχ – Γκρόιτερ Φιρτ 4-0 (10′, 57′ Χόφμαν, 28′ Νόιχαους, 43′ Πλεά)

Χόφενχαϊμ – Λειψία 2-0 (12′ Σαμασέκου, 68′ Νταμπούρ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Βόλφσμπουργκ 2-2 (11′ Οκουγκάβα, 54′ πεν. Κλος / 62′ Βέγκχορστ, 63′ Ενμετσά)

Ουνιόν Βερολίνου – Χέρτα Βερολίνου (19:30)