12 C

Bundesliga: Οριστικά στο Champions League η Ντόρτμουντ, τυπικά δεύτερη η Λειψία

Το φινάλε της φετινής σεζόν βρίσκει την Ντόρτμουντ να χαμογελά, αφού εκτός από το Κύπελλο, εξασφάλισε και το εισιτήριο που οδηγεί στο επόμενο Champions League. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 3-1 εκτός έδρας της Μάιντς και ανέβηκαν στην 3η θέση, κλειδώνοντας την παρουσία τους στην κορυφαία διασυλλογική ευρωπαϊκή διοργάνωση της επόμενης σεζόν.

Η δουλειά έγινε από το πρώτο μέρος, όταν Γκερέιρο και Ρόις σκόραραν σε διάστημα 19 λεπτών για το 0-2 του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ απειλήθηκε ελάχιστα και μάλιστα πέτυχε τρίτο γκολ στο 80′ με τον Μπραντ. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 1-3 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουάισον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο κυριακάτικο ματς, Λειψία και Βόλφσμπουργκ αναδείχθησαν ισόπαλες (2-2) σε ένα ματς που είχε ενδιαφέρον για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με βαθμό ή τρίποντο εξασφάλιζαν και μαθηματικά τη 2η θέση. Η Βόλφσμπουργκ αιφνιδίασε με τα δύο γκολ του Φίλιπ στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη ο Κλάιφερτ μείωσε σε 1-2 στο 51′ και στο 78′ ο Ζάμπιτσερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο προτελευταίο ματς του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στη Λειψία.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 15/5

Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη 1-2 (45′ Στιντλ / 72′ Έντο, 77′ Κάλαϊτζιτς)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν 1-1 (26′ Βιρτς / 72′ Πογιάνπαλο)

Φράιμπουργκ – Μπάγερν 2-2 (29′ Γκούλντε, 81′ Γκίντερ / 26′ πεν. Λεβαντόβσκι, 53′ Σανέ)

Χέρτα – Κολωνία 0-0

Σάλκε – Άιντραχτ 4-3 (15′ Χούντελααρ, 52′ Ιντρίζι, 60′ Φλικ, 64′ Χόουπ / 29′, 72′ Σίλβα, 51′ Εντινκά)

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ 2-0 (57′ Κεντίρα, 90′ πεν. Καλιτζιούρι)

Αρμίνια – Χόφενχαϊμ 1-1 (23′ Φόγκλζαμερ / 5′ Κράμαριτς)

Κυριακή 16/5

Μάιντς – Ντόρτμουντ 1-3 (90+1′ πεν. Κουάισον / 23′ Γκερέιρο, 42′ Ρόις, 80′ Μπραντ)

Λειψία – Βόλφσμπουργκ 2-2 (51′ Κλάιφερτ, 78′ πεν. Ζάμπιτσερ / 12′, 45+1′ Φίλιπ)