18.1 C

Bundesliga: Ούτε τώρα η Άιντραχτ, τεσσάρα η Λεβερκούζεν (vid)

Αδυνατεί να σταυρώσει νίκη η Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League έμεινε στο 1-1 στο Μπίλεφελντ με την Αρμίνια και γλίτωσε τα χειρότερα στο φινάλε αφού παραλίγο να δεχθεί γκολ ανατροπής.

Ο Γενς Πέτερ Χάουγκε που έχει ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν με τη φανέλα της ως δανεικός από τη Μίλαν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ.

Ο Νορβηγός μεσοεπιθετικός εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι στο 21′ μετά το πολύ ωραίο γύρισμα του Ντουρμ από τα δεξιά. Εν τη απουσία του Κόστιτς που πιέζει για τη μεταγραφή του στη Λάτσιο, ο Χάουγκε ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ που στο δεύτερο μέρος του αγώνα έχασε πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης.

Οι Αετοί έπαιξαν αρκετά με τη φωτιά και το πλήρωσαν τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα με τον Βίμερ να πιάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να νικά τον Τραπ για το τελικό 1-1.

Η σύνθεση της Άιντραχτ: Τραπ, Ντουρμ, Εντινκά, Χιντερέγκερ, Λεντς, Σο, Χρούστιτς, Καμάντα (73′ Μπάρκοκ), Λίντστρεμ (81′ Άτσε), Χάουγκε, Μπορέ (89′ Πασιένσια)

ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΜΑΥΡΟΠΑΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ Η ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Η Στουτγκάρδη γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Φράιμπουργκ σε ένα τρελό πρώτο ημίχρονο όπου ήρθαν τα πέντε γκολ. Σκόρερ του 2-2 στο 45′ ήταν ο Κώστας Μαυροπάνος με το δεύτερο φετινό του γκολ (ύστερα από φοβερή ατομική ενέργεια.

Ο Έλληνας 23χρονος κεντρικός αμυντικός υπέστη τράβηγμα και αποχώρησε τραυματίας στο 61ο λεπτό του παιχνιδιού, ενώ η ομάδα του γνώρισε τη 2η ήττα της σε 3 ματς πρωταθλήματος.

ΤΕΣΣΑΡΑ Η ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΜΕ ΔΥΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ

Εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στην Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας πραγματοποίησε η Λεβερκούζεν που επικράτησε με 4-1 και έφτασε τους 7 βαθμούς σε 3 ματς.

Μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο (!!) αυτογκόλ και παρότι μείωσαν στο 30′ με τον Νίντερλεχνερ, κατέρρευσαν πλήρως και υπέστησαν άλλη μια ήττα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/8

Ντόρτμουντ – Χοφενχάιμ 3-2 (47′ Ρέινα, 61′ Μπάουγκαρντνερ, 69′ Μπέλινγκχαμ, 90′ Νταμπούρ, 93′ Χάαλαντ)

Σάββατο 28/8

Στουτγκάρδη – Φράιμπουργκ 2-3 (45′ Μαυροπάνος, 45+2′ Αλ Γκαντιουί / 3′, 9′ Γεόνγκ, 28′ Έλερ)

Μάιντς – Γκρόιτερ Φιρτ 3-0 (15′ Λουκόκι, 18′ Σάλαϊ, 90+2′ Στόγκερ)

Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν 1-4 (30′ Νίντερλέχνερ / 3′ αυτ. Ιάγο, 14′ αυτ. Νιντερλέχνερ, 75′ Σικ, 81′ Βιρτς)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (86′ Βίμερ / 22′ Χάουγκε)

Κολωνία – Μπόχουμ 2-1 (82′ Σβαμπ, 90+1′ Λέμπερλε / 90+4′ Ζόλερ)

Μπάγερν Μονάχου – Χέρτα Βερολίνου (19:30)