15.9 C

Bundesliga: Πρώτη νίκη της Σάλκε με Γραμμόζη, έκλεψε στο τέλος τη νίκη η Μάιντς

Η Σάλκε επικράτησε 1-0 επί του Άουσμπουργκ, με τον Δημήτρη Γραμμόζη να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των «βασιλικών μπλε», με τον Σερντάρ να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ. Από την άλλη, η Μάιντς έκλεψε στο τέλος τον βαθμό από την Κολωνία, με τον Μπαρέιρο να πετυχαίνει «χρυσό» γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετά από μία ισοπαλία και τρεις ήττες ήρθε η ώρα για τον Δημήτρη Γραμμόζη να σημειώσει την πρώτη του νίκη από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Σάλκε, η οποία συνεχίζει να ελπίζει έστω μαθηματικά στην παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Ο Σουάτ Σερντάρ, που είχε και την τιμητική του, συνόδευσε τα 24α γενέθλιά του με ένα γκολ, που έμελλε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μάιντς έφυγε με ένα σημαντικό διπλό από την Κολωνία, επικρατώντας με 3-2 της ομάδας του Δημήτρη Λημνιού, με τον Μπαρέιρο να δίνει ανάσα στην ομάδα του, σκοράροντας το τρίτο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, με τον Μποέτιους να ανοίγει το σκορ στο 11′ και τον Ντούντα να ισοφαρίζει έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 43′. Οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μετά το γκολ του Σκιρί στο 61′, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ονισίβο έφερε το ματς στα ίσα. Αν και το ματς φαινόταν ότι θα λήξει ισόπαλο, η Μάιντς δεν τα παράτησε και με το τέρμα που πέτυχε στο 90+1′ ο Μπαρέιρο πήρε το τρίποντο.

Η Κολωνία παραμένει σε δύσκολη θέση, παραμένοντας 17η με 23 βαθμούς, ενώ η Μάιντς ξέφυγε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/4

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Φράιμπουργκ 1-0 (68′ Οκουγκάβα)

Σάββατο 10/4

Μπάγερν – Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (69′ Μουσιάλα / 86′ Ίνγκβαρτσεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βόλφσμπουργκ 4-3 (8′ Καμάντα, 27′ Γιόβιτς, 53′ Αντρέ Σίλβα, 61′ Ντουρμ / 7′ Μποτεμπάκου, 46′ Βέγκχορστ, 85′ Φίλιπ)

Χέρτα Βερολίνου – Γκλάντμπαχ 2-2 (23′ Ασκασίμπαρ, 49′ Κόρντομπα / 28′ Πλεά, 39′ πεν. Στιντλ)

Βέρντερ Βρέμης – Λειψία 1-4 (61′ πεν. Ράσιτσα / 24′ Όλμο, 32′, 41′ Σέρλοτ, 64′ Ζάμπιτσερ)

Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ 2-3 (17′ Καλάιτζιτς, 78′ Ντιντάβι / 47′ Μπέλιγχαμ, 52′ Ρόις, 80′ Κνάουφ)

Κυριακή 11/4

Σάλκε – Άουγκσμπουργκ 1-0 (4′ Σερντάρ)

Κολωνία – Μάιντς 2-3 (43′ πεν. Ντούντα, 61′ Σκιρί / 11′ Μποέτιους, 65′ Ονισίβο, 90+1′ Μπαρέιρο)