19.2 C

Bundesliga: Σωτηρία στο… νήμα για τη Βέρντερ

Η Βέρντερ Βρέμης θα βρίσκεται και την επόμενη σεζόν στην Bundesliga. Η γερμανική ομάδα μετά το 0-0 στη Βρέμη κόντρα στη Χάιντενχαϊμ εξασφάλισε την παραμονή της χάρη στα εκτός έδρας γκολ (2-2) στην επαναληπτική αναμέτρηση των δύο ομάδων.

Με το αυτογκόλ του Τέρκοφ στο 3′ η Βέρντερ έδειχνε να κλειδώνει την παραμονή της στην κατηγορία, όμως οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και στο 85′ ισοφάρισαν δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και γλίτωσαν από… τυχόν εγκεφαλικό. Σε κενή εστία ο Αουγκούστινσον έγραψε το 1-2 με φανταστικό σουτ. Η Χάιντενχαϊμ κέρδισε πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά πλέον ήταν αργά. Στο 97′ ο Κλάιντριενστ ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους που έχουν να… πανηγυρίζουν πως έφτασαν τη Βέρντερ στα όρια της και την «ανάγκασαν» σε παραμονή με δύο διαδοχικές ισοπαλίες.