17.2 C

Bundesliga: Ξέσπασε η Μπάγερν, πλησίασε τετράδα η Ντόρτμουντ (vid)

Μετά από δύο σερί γκέλες, η Μπάγερν επέστρεψε στα τρίποντα και μάλιστα με μια ευρεία νίκη απέναντι στην Κολωνία στο Μόναχο (5-1).

Οι Βαυαροί είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Γκορέτσα που μοίρασε τρεις ασίστ. Η πρώτη στο 18′ για την κεφαλιά και το 1-0 του Τσούπο-Μοτίνγκ και η δεύτερη στο 33′ για το 2-0 του Λεβαντόφσκι που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Σκιρί με ωραία ενέργεια και λόμπα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 49′ για το 2-1 της Κολωνίας.

Ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς ο Μίλερ έδωσε έτοιμο γκολ στον Πολωνό στράικερ για το 3-1. Μέσα σε τέσσερα λεπτά (82′, 86′) ο Γκνάμπρι πέτυχε δύο γκολ – πλασέ και κεφαλιά – για το τελικό 5-1.

Με το ίδιο σκορ και τον Μαυροπάνο να αγωνίζεται στη βασική ενδεκάδα, η Στουτγκάρδη πήρε το τρίποντο απέναντι στην ουραγό Σάλκε, η οποία πολύ δύσκολα θα δώσει την κατηγορία. Το μόνο που κατάφεραν απέναντι στους Σουηβούς ήταν να μειώσουν προσωρινά σε 3-1 στο 40′ με το διαγώνιο σουτ του Κολάσινατς.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Κλάντνερ απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου και κλείδωσε το τρίποντο που τη διατηρεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με την κεφαλιά του Λακρουά στο 89′ για το τελικό 2-0.

Από την πλευρά της η Ντόρτμουντ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη μετά την ήττα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και επικράτησε με 3-0 της Αρμίνια εντός έδρας και μάλιστα μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με το φοβερό γκολ του Νταούντ στο 48′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Σάντσο πέτυχε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Άγγλος μεσοεπιθετικός στο 81′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/2

Βέρντερ Βρέμης – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (47′ Ζεμπρέ Σελασιέ, 62′ Σάρτζεντ / 9′ Αντρέ Σίλβα)

Σάββατο 27/2

Μπάγερν – Κολωνία 5-1 (18′ Τσούπο-Μοτίνγκ, 33′, 65′ Λεβαντόφσκι, 82′, 86′ Γκνάμπρι / 49′ Σκιρί)

Ντόρτμουντ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0 (48′ Νταούντ, 58′ πεν., 81′ Σάντσο)

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 2-0 (38′ αυτ. Κλάτνερ, 89′ Λακρουά)

Στουτγκάρδη – Σάλκε 5-1 (10′, 26′ Εντό, 34′ Κάλαϊτζιτς, 88′ Κλεμέν, 90+2′ Ντινταβί / 40′ Κολάσινατς)

Λειψία – Γκλάντμπαχ (19:30)