20.9 C

Carabao Cup: Πρόκριση στα πέναλτι για Τσέλσι και Τότεναμ, η Γουέστ Χαμ απέκλεισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vid)

Την πρόκριση της στη φάση των «16» του Carabao Cup πανηγύρισε η Τσέλσι που επικράτησε με 4-3 της Άστον Βίλα στα πέναλτι και ύστερα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας στο Λονδίνο.

Το σκορ άνοιξε ο Τίμο Βέρνερ με κεφαλιά στο 54ο λεπτό, ωστόσο ο Άρτσερ απάντησε δέκα λεπτά αργότερα με το ίδιο νόμισμα για το 1-1. Στα πέναλτι οι Μπλε είχαν ήρωα τον Κέπα που απέκρουσε τις εκτελέσεις Γιανγκ και Νακαμπά, ενώ ο Τσίλγουελ έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Με τον ίδιο τρόπο προκρίθηκε η Τότεναμ απέναντι στη Γουλβς στο «Μολινό», αφού παρότι οι Λύκοι επέστρεψαν από το 0-2 με Ντεντονκέρ και Ποντένσε (ο Πορτογάλος σκόραρε απέναντι στα Σπιρούνια όπως είχε κάνει με τον Ολυμπιακό, στα πέναλτι είδαν τους Νέβες, Ντενονκέρ και Κόουντι να μην ευστοχούν.

Στην επόμενη φάση βρίσκονται και η Μπράιτον, Άρσεναλ και Λέστερ που προκρίθηκαν εύκολα απέναντι σε ομάδες μικρότερων κατηγοριών, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε αποκλεισμό-σοκ στο «Ολντ Τράφορντ» από τη Γουέστ Χαμ (0-1) από το γκολ του Λαντσίνι στο 9′.