15 C

CEV Cup: Νικηφόρο ξεκίνημα για ΠΑΟΚ, 3-1 την Μπάρκομ στην Ουκρανία

Στο φετινό ντεμπούτο του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ο ΠΑΟΚ έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στο CEV Cup αφού επιβλήθηκε άνετα της πρωταθλήτριας Ουκρανίας, Μπάρκομ με 3-1 στο Λβιβ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» που αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή μιας και ο Ντίμα Φιλίποφ έμεινε στη Θεσσαλονίκη, βρήκε εξ’ αρχής ρυθμό και έθεσε βάσεις νίκης προηγούμενος με 0-2 σετ.

Οι Ουκρανοί έκαναν την αντεπίθεση τους στο τρίτο σετ όταν και προηγήθηκαν με 15-12 και παρότι ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με επίθεση του Ιλίνιχ (15-16), η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα δεν διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα και έχασε το σετ με 25-22. Τελικά σφράγισε την ανωτερότητα της κατακτώντας εύκολα το τέταρτο σετ με 19-25.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό της Πυλαίας (19/12) προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στη φάση των «16». Σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε το ματς θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ.

Τα σετ: (1-3) 16-25, 21-25, 25-22, 19-25

ΜΠΑΡΚΟΜ ΚΑΖΑΝΙ ΛΒΙΒ (Κράστινς): Σλόμιν, Σεβτσένκο 12 (11/19επ., 1 άσσος, 41%υπ., 15%αρ.), Κίσιλιουκ 23 (21/41επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 17%αρ.), Τέρετσουκ 8 (4/10επ., 4 μπλοκ), Χλαντένκο 10 (6/10επ., 3 μπλοκ, άσσος), Τομίν 10 (10/27επ.) / Μπρόβα (λ. – 63%υπ., 38%αρ.), Χολόβεν, Μποχατίροφ, Μπίμπερ.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 9π. (9/22επ., 74%υπ., 35%αρ.), Τερζής 7 (5/6, 2 μπλοκ), Γάτσης 8 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βαν Ντάικ 21 (18/33επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλίνκχ 23 (19/34επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 45%υπ.) / Στεφάνου (λ. – 32%υπ., 18%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Εφραιμίδης.