19.3 C

«Χ»αμένες και οι δύο

Αλαβές και Βαγιαδολίδ έμειναν στην ισοπαλία (2-2) στο «Μεντιθορότσα» και... απομακρύνθηκαν από τους στόχους τους

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 33ης αγωνιστικής στην Ισπανία, Αλαβές και Βαγιαδολίδ αρκέστηκαν στην ισοπαλία (2-2) με το παιχνίδι να έχει τρελό ρυθμό και το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει απογοητευμένες και τις δύο ομάδες.

Τη μεν Αλαβές γιατί απομακρύνθηκε από τις ευρωπαϊκές θέσεις και βρίσκεται στους 46 βαθμούς πλέον, τη δε Βαγιαδολίδ γιατί παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη και το τέλος της αγωνιστικής κινδυνεύει να τη βρει εντός αυτής.

Στο αγωνιστικό, οι Βάσκοι είχαν την υπεροχή και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Γκουιντέτι και Γιόνι στο 4ο και 24ο λεπτό αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν όταν μείωσαν στο σκορ στο 38′ με τον Χοακίν Φερνάντεθ και ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 στο 76ο λεπτό με τον Ουνάλ.