14.2 C

Χαμένη η Λαμία, γλίτωσε με τα χίλια ζόρια ο Παναιτωλικός

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Λαμία και Παναιτωλικός σε έναν «τελικό» για τις δύο ομάδες, που δεν έχουν ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Στο «ΔΑΚ Λαμίας» και στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League 1 έμειναν στο 0-0, με την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου να μένει απογοητευμένη από το τελικό αποτέλεσμα, αφού είχε σχεδόν τις… πενταπλάσιες τελικές από εκείνη του Λουίς Κάστρο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, απείλησαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Τιρόνε (ο πρώην μεσοεπιθετικός της Λας Πάλμας έκανε το ντεμπούτο του), ενώ ο Παναιτωλικός απάντησε στις ευκαιρίες στο 10′ με τον Βελλίδη να αποκρούει ενστικτωδώς την καρφωτή κεφαλιά του Λουσέρο στο δεύτερο δοκάρι. Η ομάδα της Φθιώτιδας παρά την καταρρακτώδη βροχή και μετά από ένα διάστημα όπου είχαν τον έλεγχο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, ξαναπήραν τα ηνία και απείλησαν πολλές φορές, με Δημούτσο και Ρόμανιτς.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα πιο παθητικό ρόλο, έχαναν όλες τις μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και αμύνθηκαν αρκετά χαμηλά με τον Γιαννακόπουλο να βρίσκεται διαρκώς σε επιφυλακή. Στο 62′ η Λαμία είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς με ένα σουτ του Βάντερσον που σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα Καραμάνος και Τουράμ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα από πλεονεκτικές θέσεις. Η μόνη στιγμή που ο Παναιτωλικός έκανε αισθητή την παρουσία του ήταν στο 88′, όταν ο Αριγίμπι με προσωπική ενέργεια συνέκλινε και δοκίμασε συρτό δυνατό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Βελλίδη.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Τιρόνε (51’ Τουράμ), Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας (84’ Σάλιακας), Βύντρα (65’ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον

Παναιτωλικός (Λουίς Κάστρο): Γιαννακόπουλος, Μοράρ, Σανιά, Ντάλσιο, Ντίας (77’ Ντουάρτε), Λουσέρο, Μπάλμπι, Ρομάν (61’ Αριγίμπι), Σίεστεντ, Ταχάρ, Μαρσιάλ (73’ Μιμίτο)