20.9 C

Χαμένη η Νόριτς κόντρα στη Νιούκαστλ, τρίποντο-ανάσα με πέναλτι στο 94′ για τη Λιντς (vid)

Το… ντέρμπι των δύο ουραγών ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Νόριτς δεν βρήκε νικήτρια καμία από τις δύο (1-1) αλλά χαμένη κυρίως την ομάδα του Δημήτρη Γιαννούλη. Τα Καναρίνια που βρίσκονταν σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 9′ λόγω της αποβολής του Κλαρκ με απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ όταν στο 61′ ο Γουίλσον ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισαν οι Καρακάξες.

Η είσοδος του Δημήτρη Γιαννούλη έγειρε τη ζυγαριά προς την πλευρά της ομάδας του Μάικ Ντιν. Ο πρώην αριστερός μπακ του ΠΑΟΚ πέρασε στο ματς στο 73′ αντί του Γουίλιαμς και στο 79′ έκανε τη σέντρα, με τον Πούκι με υπέροχο εναέριο σουτ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1 που κράτησε τη μεν Νόριτς εντός επικίνδυνης ζώνης και τη Νιούκαστλ ουραγό με 7 βαθμούς και στο -6 από τη σωτηρία.

Στην άλλη αναμέτρηση, η Λιντς πανηγύρισε υπερπολύτιμη νίκη στο «Έλαντ Ρόουντ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας (1-0) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραφίνια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γκουέχι έκανε χέρι σε εκτέλεση κόρνερ και μετά την κεφαλιά του Κούπερ και μέσω VAR υποδείχθηκε η παράβαση μέσω της οποίας διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Σε γενικές γραμμές υπήρξε απόλυτη ισορροπία με ελάχιστες καλές στιγμές, οι δύο εκ των οποίων ήρθαν από τους Λονδρέζους και είχαν πρωταγωνιστή τον Μπεντέκε. Στην πρώτη σημάδεψε άουτ, στη δεύτερη ο Μελιέ πρόλαβε να μαζέψει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Έτσι, η Λιντς επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές και βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και τη Νόριτς που έχει 10 βαθμούς.