14.4 C

Champions League: Η Σέριφ έγραψε ξανά ιστορία, άλωσε την Πόλη η Ντόρτμουντ (vid)

Δεν σταματάει να γράφει ιστορία η εκπληκτική Σέριφ των Ελλήνων! Η πρωταθλήτρια Μολδαβίας που έφτασε αήττητη στη φάση των ομίλων του Champions League για πρώτη φορά, πανηγύρισε νίκη απέναντι στην έμπειρη Σαχτάρ με 2-0 εντός έδρας.

Με τον Γιώργο Αθανασιάδη να πραγματοποιεί απίστευτη εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια και να κάνει μεγάλες επεμβάσεις, οι Μολδαβοί έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη και έβαλαν φωτιά στον 4ο όμιλο καθώς πήραν τους τρεις βαθμούς και έδειξαν διατεθειμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους.

Το σκορ άνοιξε στο 16′ με γυριστό σουτ ο Τραορέ ύστερα από σέντρα-ασίστ του Κριστιάνο, ενώ στο 62′ ο Γιανσανέ – μπήκε στο ματς στο 55′ αντί του Κολοβού που τραυματίστηκε – σημείωσε το 2-0 και κλείδωσε το τρίποντο.

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε το πρώτο τέταρτο απέναντι στην Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη όμως στη συνέχεια πάτησε το γκάζι και βρήκε δύο γκολ για να κάνει σεφτέ στον 3ο όμιλο (1-2).

Στο 20′ ο Μενιέ σήκωσε την μπάλα για τον Μπέλιγχαμ που στην κλειστή γωνία του Ερσίν σημείωσε το 0-1, ενώ στο 45+3′ ο Χάαλαντ πέτυχε το 0-2 από ασίστ του Άγγλου μέσου.

Η Μπεσίκτας άργησε να αντιδράσει, παραλίγο να δεχθεί τρίτο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά τουλάχιστον σκόραρε δύο λεπτά αργότερα με τον Μοντέρο μετά την ασίστ του Πιάνιτς.