13.2 C

Champions League: Καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στα play off για Μονακό και Αϊντχόφεν

Με το ενάμιση πόδι στα play off του Champions League βρίσκεται η Μονακό που πέρασε άνετα από την Πράγα επικρατώντας με 2-0 της Σπάρτα. Ο Τσουαμενί και ο Φόλαντ πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η Αϊντχόφεν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στον Β’ προκριματικό απέναντι στη Γαλατάσαραϊ. Μέσα σε 13′ στο πρώτο μέρος καθάρισε με 3-0 τη Μίντιλαντ και μετέτρεψε τη ρεβάνς στη Δανία σε αναμέτρηση διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν τα ζευγάρια Κλουζ – Γιουνγκ Μπόις (1-1) και Ερυθρός Αστέρας – Σέριφ (1-1). Οι Ρουμάνοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό, ωστόσο οι Ελβετοί έσωσαν τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Οι Σέρβοι είδαν τη Σέριφ να προηγείται στο 33′, ισοφάρισαν στο 45+1′ με τον Ντιονί και υποχρεώθηκαν να παίξουν με δέκα παίκτες από το 58ο λεπτό λόγω της αποβολής του Κανγκά. Βασικοί για την ομάδα της Μολδαβίας αγωνίστηκαν ο τερματοφύλακας Γιώργος Αθανασιάδης και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός Δημήτρης Κολοβός.