23.3 C

Champions League: «Πεντάστερη» Λίβερπουλ, σημαντικές νίκες για Ντόρτμουντ και Μπριζ (vid)

Η Λίβερπουλ έκανε το χρέος της στο αγαπημένο της «Ντραγκάο» σκοράροντας για δεύτερη σερί χρονιά 5 τέρματα στην έδρα της Πόρτο και αποδεικνύοντας ότι είναι το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά στον δεύτερο όμιλο.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, η Μπριζ «απέδρασε» με το τρίποντο και μάλιστα με ανατροπή από την έδρα της Λειψίας (1-2) και η Ντόρτμουντ ίδρωσε αλλά εν τέλει έκαμψε την αντίσταση της Σπόρτιγνκ Λισαβόνας χάρη στο παρθενικό τέρμα του Μάλεν με τα χρώματα των Βεστφαλών.

Οι Κόκκινοι ευτύχησαν να προηγηθούν πριν το 20λεπτο, με τον Σαλάχ να βρίσκεται ξανά στον κατάλληλο χώρο τη σωστή στιγμή και αν εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Κόστα μετά το σουτ του Τζόουνς.

Οι Reds δεν σταμάτησαν εκεί και απλοποίησαν τα πράγματα πριν τη λήξη του πρώτου μέρος όταν και πήρα βραχεία κεφαλή χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Σαντιό Μανέ και την κάκιστη αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κλοπ έκανε νέα «παρέλαση» τερμάτων, βρίσκοντας δίχτυα με τους Σαλάχ (δεύτερο προσωπικό) και Φιρμίνιο (από δύο γκολ στο φινάλε). Το γκολ της τιμής για τους «Δράκους» από τον Ταρέμι στο 74′.

Στη Βεστφαλία, η Ντόρτμουντ δεν εντυπωσίασε αλλά κράτησε την ουσία απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας που όσο κι αν προσπάθησε δεν διεκδίκησε ποτέ με αξιώσεις τον βαθμό της ισοπαλίας. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Μάλεν στο 37ο λεπτό. Πρώτο γκολ με υπέροχο διαγώνιο πλασέ για τον Ολλανδό στράικερ με τη φανέλα της Ντόρτμουντ.

Στο ματς που ουσιαστικά έγινε και η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς η Μπριζ, μετά την εξαιρετική εμφάνιση και την ισοπαλία κόντρα στην Παρί, κατάφερε να φύγει με τους 3 βαθμούς από την έδρα της Λειψίας και να κερδίσει πολύτιμο έδαφος ακόμα και για τη δεύτερη θέση σε έναν όμιλο φωτιά με Σίτι και Παρί.

Ο Ενκουνκού έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 5′, ωστόσο οι Βέλγοι βρήκαν διπλή απάντηση και ανέτρεψαν το σκηνικό με τους Βανάκεν (22′) και Ριτς (41′) πριν καν φύγει το ημίχρονο.

Τέσσερις οι βαθμοί των Βέλγων μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές, δίχως πόντο ακόμα η Λειψία που προβληματίζει με την απόδοσή της εντός κι εκτός συνόρων.