22.6 C

Champions League: Πήρε εκδίκηση από τη Γιουνάιτεντ η Παρί, «όργια» Ζιρού στην Ανδαλουσία

Η Παρί εκδικήθηκε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Γάλλοι πέρασαν εμφατικά από το «Ολντ Τράφορντ» (1-3) και έβαλαν σε μπελάδες την ομάδα του Σόλσκιερ που θα παίξει ματς ζωής και θανάτου με τη Λειψία για μία θέση στους 16 του Champions League.

Η Τσέλσι εξασφάλισε την πρώτη θέση του 5ου ομίλου με τον Ζιρού να κάνει… όργια και να πετυχαίνει καρέ τερμάτων. Πάμε να δούμε όμιλο-όμιλο όσα συνέβησαν στη δεύτερη βραδιά της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Τσέλσι ήταν καταιγιστική στην Ανδαλουσία. Οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν με 4-0 της Σεβίλλης στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» με καρέ του Ολιβιέ Ζιρού.

Ο Γάλλος στράικερ σκόραρε με ΟΛΟΥΣ τους τρόπους. Με το δεξί πόδι, το αριστερό, με κεφαλιά, ενώ κέρδισε και πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο ίδιος στο 83ο λεπτό για να ολοκληρώσει ιδανικά το one man show για το τελικό 0-4.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στον 5ο όμιλο: Η Τσέλσι πέρασε ως πρώτη με 13 βαθμούς, η Σεβίλλη ακολουθεί με 10, ενώ η Κράσνονταρ συνεχίζει στο Europa League. Η Ρεν έμεινε εκτός Ευρώπης.

Σεβίλλη – Τσέλσι 0-4 (8′, 54′, 74′, 83′ πεν. Ζιρού)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Η απουσία του Έρλινγκ Χάλαντ αποσυντόνισε την Ντόρτμουντ, η οποία τελικά δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λάτσιο στη Βεστφαλία και οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1.

Με ένα καταπληκτικό γκολ η Ντόρτμουντ πήρε προβάδισμα κόντρα στη Λάτσιο στη Γερμανία στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ρέινα έκρυψε την μπάλα με τον Θόργκαν Αζάρ που πέρασε κάθετη στον Γκερέιρο και ο Πορτογάλος με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Ιμόμπιλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 67ο λεπτό αποκατέστησε την ισορροπία και το τελικό 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, παρότι οι Ιταλοί ήταν εκείνοι που έφτασαν πιο κοντά σε ένα δεύτερο γκολ.

Η Μπριζ μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης στους 16. Με τριάρα επί της αγνώριστης Ζενίτ (3-0) και κάνοντας το να φαίνεται εύκολο, οι Βέλγοι εξασφάλισαν την τρίτη θέση και θα κυνηγήσουν το θαύμα κόντρα στη Λάτσιο την τελευταία αγωνιστική στη Ρώμη ώστε με νίκη να πάρουν αυτοί το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Ντόρτμουντ – Λάτσιο 1-1 (44′ Γκερέιρο / 67′ πεν. Ιμόμπιλε)

Μπριζ – Ζενίτ 3-0 (33′ Ντε Κετελάρε, 58′ πεν. Φανάκεν, 73′ Λανγκ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ντόρτμουντ 10

2. Λάτσιο 9

3. Μπριζ 7

4. Ζενίτ 1

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους θα κοντραριστούν την τελευταία αγωνιστική στη Βαρκελώνη με στόχο την πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Και οι δύο πάντως είχαν εύκολο έργο το βράδυ της Τετάρτης (1/12), αφού επιβλήθηκαν με 3-0 των Φερεντσβάρος και Ντιναμό Κιέβου αντίστοιχα.

Στην Ουγγαρία οι Καταλανοί χρειάστηκαν μόλις 28′ για να πετύχουν τρία γκολ και να κάνουν… περίπατο. Ο Γκριεζμάν με ασύλληπτη εκτέλεση πέτυχε το 0-1 στο 14′, ενώ ο Μπρέιθγουεϊτ με προβολή στο 20′ μετά την ασίστ του Ντεμπελέ έγραψε το 0-2. Ο Δανός στράικερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Φριπόνγκ στο 28′, το έδωσε στον Ντεμπελέ και ο Γάλλος μεσοεπιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο Τορίνο με τον Φεντερίκο Κιέζα στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ντιναμό Κιέβου. Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη διοργάνωση, ακριβώς 20 χρόνια και 256 ημέρες μετά το τελευταίο γκολ που σημείωσε ο πατέρας του, Ενρίκο Κιέζα στη διοργάνωση (για λογαριασμό της Φιορεντίνα στο ματς με την Μπορντό το 2000).

Ο Ρονάλντο ανέλαβε δράση με ασίστ του Μοράτα στο 57′, ενώ ο Ισπανός διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 66′ με ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ.

Φερεντσβάρος – Μπαρτσελόνα 0-3 (14′ Γκριεζμάν, 20′ Μπρέιθγουεϊτ, 28′ πεν. Ντεμπελέ)

Γιουβέντους – Ντιναμό Κιέβου 3-0 (21′ Κιέζα, 57′ Ρονάλντο, 66′ Μοράτα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μπαρτσελόνα 15

2. Γιουβέντους 12

3. Ντιναμό Κιέβου 1

4. Φερεντσβάρος 1

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε… σκόνη τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ήταν αμυντικά εκτός τόπου και χρόνου (1-3).

Μάλιστα, οι Γάλλοι που θα παίξουν με την αδιάφορη Μπασακσεχίρ την τελευταία αγωνιστική, έχουν την ισοβαθμία και όπως όλα δείχνουν θα προκριθεί ως πρώτη. Παράλληλα, η Γιουνάιτεντ θα χρειαστεί βαθμό στη Γερμανία κόντρα στη Λειψία, αφού σε περίπτωση ήττας θα καταλάβει την τρίτη θέση.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και συνολικά ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Εμπαπέ έκανε πρώτος το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Βραζιλιάνο που με πολύ ωραίο τελείωμα σημείωσε το 0-1.

Ο Ράσφορντ με ένα σουτ που κόντραρε στο 32′ και βρήκε στον Ντανίλο αιφνιδίασε τον Νάβας για το 1-1.

Ο Μαρκίνιος σε μία φάση διαρκείας στο 69ο λεπτό με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή πέτυχε το 1-2 και η αναμέτρηση ουσιαστικά κρίθηκε, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Φρεντ αποβλήθηκε με – αυστηρή – δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Νεϊμάρ σε κενή εστία στην αντεπίθεση και έπειτα από την ασίστ του Ραφίνια έβαλε κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 1-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (32′ Ράσφορντ / 6′, 90+1′ Νεϊμάρ, 69′ Μαρκίνιος)

Μπασακσεχίρ – Λειψία 3-4 (45+3′, 72′, 85′ Καχβετσί / 26′ Πόουλσεν, 43′ Μουκέλε, 66′ Όλμο, 90+2′ Σέρλοτ)