23.4 C

Champions League: Πρόκριση για Αταλάντα, πρωτιά στον όμιλο η Παρί

Μπορεί τη φετινή σεζόν η Αταλάντα να μην έχει πιάσει τα περσινά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο οι Ιταλοί είχαν τον τρόπο για να προκριθούν τελικά στους «16» του Champions League.

H ομάδα του Γκασπερίνι επικράτησε με 1-0 του Άγιαξ στην Ολλανδία (ταξίδεψε με δύο αποτελέσματα) και τελικά πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Μουριέλ που βγήκε τετ α τετ στο 85ο λεπτό σκόραρε, ενώ λίγο νωρίτερα οι Ολλανδοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γκράβενμπερχ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79′.

Στο αδιάφορο ματς της βραδιάς, η Λίβερπουλ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μίντιλαντ στη Δανία. Ο Σαλάχ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ. Ο Αιγύπτιος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε τα απανωτά λάθη της Μίντιλαντ και βρήκε δίχτυα στα 56″ της αναμέτρησης στη Δανία, σκοράροντας έτσι το 22ο τέρμα του με τα κόκκινα στο Champions League.

Μάλιστα, προσπέρασε τον Στίβεν Τζέραρντ που είχε 21 γκολ στη διοργάνωση σε 73 συμμετοχές και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ της Λίβερπουλ.

Η Μίντιλαντ ισοφάρισε στο 62′ και αποχαιρέτησε με δύο βαθμούς την Ευρώπη. Ο Κέλεχερ έκανε πέναλτι και ο Σολτς από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ου ΟΜΙΛΟΥ

Άγιαξ – Αταλάντα 0-1 (85′ Μουριέλ)

Μίντιλαντ – Λίβερπουλ 1-1 (62′ πεν. Σολτς / 1′ Σαλάχ)

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Λίβερπουλ 13

2. Αταλάντα 11

3. Άγιαξ 7

4. Μίντιλαντ 2

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΗ Η ΠΑΡΙ, 5-1 ΤΗΝ ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Η αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Μπασακσεχίρ συνεχίστηκε την Τετάρτη από το 13ο λεπτό με νέα διαιτητική σύνθεση έπειτα από το ρατσιστικό σχόλιου του 4ου διαιτητή το βράδυ της Τρίτης στον ασίσταντ κόουτς της τούρκικης ομάδας, Πιέρ Γουεμπό.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες θέλησαν να στείλουν από κοινού ένα μήνυμα κατά του ρατσισμού.

Παίκτες, προπονητές και διαιτητές γονάτισαν στη μεσαία γραμμή του γηπέδου και με σφιγμένες γροθιές κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του ύμνου του Champions League έστειλαν το δικό τους μήνυμα, πως ο ρατσισμός δεν έχει θέση πουθενά, ούτε στον αθλητισμό.

Στα της αναμέτρησης, η Παρί ήταν καταιγιστική και με χατ τρικ του Νεϊμάρ και άλλα δύο γκολ του Εμπαπέ επικράτησε με 5-1 του συλλόγου της Τουρκίας που πέτυχε ένα τυχερό γκολ της τιμής με τον Τοπάλ στο 57′.