15.7 C

Champions League: Προκρίθηκαν μαζί Λίβερπουλ και Νάπολι

Την πρόκριση τους στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισαν Λίβερπουλ και Νάπολι μετά το τέλος της 6ης αγωνιστικής. Οι Κόκκινοι του Γιούργκεν Κλοπ χρειάζονταν έστω την ισοπαλία στην Αυστρία κόντρα στη Σάλτσμπουργκ προκειμένου να περάσουν στην επόμενη φάση, όμως τελικά πήραν τη νίκη.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με έξι τελικές από πλευράς Αυστριακών, η Λίβερπουλ χτύπησε σαν… κόμπρα στο δεύτερο μέρος. Κεϊτά και Σαλάχ σε διάστημα δύο λεπτών (57′, 58′) χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους και μαζί την πρωτιά στον πέμπτο όμιλο με 13 βαθμούς.

Την ίδια ώρα η Νάπολι έκανε το… χρέος της κόντρα στην ουραγό Γκενκ. Στο ντεμπούτο του 17χρονου, Φάντερφουρτ, κάτω από τα δοκάρια, οι Βέλγοι γνώρισαν βαριά ήττα με 4-0 και με τον νεαρό να υποπίπτει σε τεράστια λάθη. Ο Μίλικ με χατ τρικ μέσα σε 35 λεπτά στο πρώτο μέρος και ο Μέρτενς στο 74΄ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.