21.3 C

Champions League: Στο κόλπο της πρόκρισης η Βόλφσμπουργκ, πέρασε από τη Σουηδία η Τσέλσι (vid)

Η Βόλφσμπουργκ φλέρταρε από προηγούμενες αγωνιστικές του Champions League την πρώτη της νίκη, ωστόσο τελικά αυτή ήρθε στην 4η και μάλιστα κόντρα στην πρωτοπόρο του 7ου ομίλου και αήττητη Ζάλτσμπουργκ.

Ο Κόφελντ στο ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση πανηγύρισε τη νίκη εντός έδρας με τους Λύκους με 2-1. Στο 3ο λεπτό από ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά ο Γκέρχαρντ γύρισε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπακού από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Αναμενόμενα η Ζάλτσμπουργκ πήρε την μπάλα στα πόδια της και ξεκίνησε να πιέζει με το γκολ τελικά να έρχεται στο 30′ από μια φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέμπερ.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, οι Λύκοι «χτύπησαν» ξανά στο 60′ με τον Άρνολντ να βγάζει τη βαθιά μπαλιά για τον Ενμετσά που εκτέλεσε στην κλειστή γωνία του Κεν για το 2-1. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, αφού η Βόλφσμπουργκ έκλεισε καλά τους χώρους και απορρόφησε την πίεση για να μπει στο τέλος για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ου ΟΜΙΛΟΥ

Βόλφσμπουργκ – Ζάλτσμπουργκ 2-1 (3′ Μπακού, 60′ Ενμετσά / 30′ Βέμπερ)

Σεβίλλη – Λιλ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 7ου ΟΜΙΛΟΥ

Ζάλτσμπουργκ 7

Βόλφσμπουργκ 5

Σεβίλλη 3

Λιλ 2

Η Τσέλσι αγκάλιασε την πρόκριση στη Σουηδία αφού έκανε το καθήκον της κόντρα στη Μάλμε (0-1) έστω κι αν της έλειψε το εύκολο γκολ λόγω των απουσιών Βέρνερ και Λουκάκου.

Η Μάλμε στάθηκε πολύ καλά απέναντι για 56 λεπτά, όταν και η εστία της παραβιάστηκε μετά από την πίεση που δέχθηκε.

Ο Ζορζίνιο συνεργάστηκε με Μάουντ και Χάντσον-Οντόι, ο τελευταίος από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Ζιγές που κινούμενος ως φορ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ουσιαστικά δίνει κάτι παραπάνω από μισή πρόκριση στους Λονδρέζους.