19.3 C

Champions League: Τα δοκάρια σταμάτησαν την Ίντερ, δύσκολη νίκη της Μπάγερν στη Μόσχα

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε η Μπάγερν που πέρασε δύσκολα από τη Μόσχα (2-1 τη Λοκομοτίβ).

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 13′ με τον Γκορέτσκα να αξιοποιεί την πάσα του Παβάρ και με κεφαλιά να γράφει το 0-1 από κοντά. Πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Κομάν είχε δοκάρι.

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ξεθάρρευαν και εκμεταλλεύονταν τα αμυντικά κενά της ομάδας του Χάνσι Φλικ. Στο 70′ ο Ζε Λουίς βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πάτησε περιοχή και γύρισε στον Μίραντσουκ που με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο πρώην παίκτης της Πόρτο αντί να δώσει στον συμπαίκτη του δεύτερη ασίστ στο 77′ αποφάσισε να κάνει το δύσκολο και τελικά το πλασέ του κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο φανταστικός Τζόσουα Κίμιχ με δυνατό εκπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

GROUP A

Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπάγερν 1-2 (70′ Μίραντσουκ / 13′ Γκορέτσκα, 79′ Κίμιχ)

Ατλέτικο – Σάλτσμπουργκ (22:00)

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο, η Σαχτάρ των αρκετών απουσιών έμεινε στο 0-0 με την Ίντερ στο Κίεβο. Οι νερατζούρι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να φύγουν με το τρίποντο αν δεν υπήρχαν τα… δοκάρια!

Στο 16′ ο Λουκάκου γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Μπαρέλα που με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τρούμπιν, ενώ στο 42′ ο Βέλγος στράικερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ουκρανού γκολκίπερ.