16.6 C

Champions League: Τσέλσι και Σεβίλλη προκρίθηκαν στους «16»!

Από την τέταρτη αγωνιστική κρίθηκε η πρόκριση στον πέμπτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Τσέλσι πέρασε από τη Βρετάνη επικρατώντας με 2-1 της Ρεν και έφτασε τους 10 βαθμούς, όσους έχει πλέον και η Σεβίλλη που νίκησε με 2-1 την Κράσνονταρ στη Ρωσία.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν ανώτερη και στη Γαλλία κόντρα στη Ρεν και φρόντισε να κάνει τη ζωή της εύκολη εξ αρχής. Ο Μάουντ στο 22′ έβγαλε καταπληκτική μπαλιά για τον Χάντσον-Οντόι που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έγραψε το 0-1.

Η Ρεν πίεσε στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση, ωστόσο ο πρώην γκολκίπερ της Εντουάρ Μεντί προχώρησε σε επεμβάσεις και κράτησε το 0-1. Δεν το κατάφερε στο 85′, όταν ο Γκιρασί με κεφαλιά σημείωσε το 1-1. Ωστόσο, η Τσέλσι δεν είπε την τελευταία της λέξη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε με το διπλό χάρη στον Ζιρού που πήρε την κεφαλιά μετά την απόκρουση του Γκομίς στο τετ α τετ με τον Βέρνερ.

Η Σεβίλλη είχε 17 τελικές, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά να διαφυλάξει το τρίποντο στο Κράσνονταρ. Στην πρώτη της τελική στο 7′ άνοιξε το σκορ με το υπέροχο εκτός περιοχής σουτ του Ράκιτιτς.

Οι Ρώσοι είχαν δοκάρι στο 49′ με τον Καμπελά που πέρασε τον Βάτσλικ, αλλά το πλασέ του απομακρύνθηκε από τον Κουντέ και έφυγε δοκάρι και έξω. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 55′ με τον Βάντερσον να πλασάρει ιδανικά. Οι Ανδαλουσιάνοι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων βγήκαν στην κόντρα, ο Εν Νεσιρί άνοιξε στον Μουνίρ που με διπλή προσπάθεια και με το αριστερό διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Μοναδικές εκκρεμότητες στον όμιλο είναι το ποια ομάδα θα καταλάβει την πρώτη θέση και ποια εκ των Ρεν ή Κράσνονταρ θα συνεχίσουν στη φάση των «32» του Europa League.