17.6 C

Champions League: Βαυαρική επέλαση στη Βαρκελώνη, εύκολα η Γιουβέντους στη Σουηδία (vid)

Στο ρελαντί η Μπάγερν καθάρισε με 3-0 την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και έδειξε πως οι Καταλανοί απέχουν αρκετά από το επίπεδο της - Τρίποντο με ήρωα Λουκάκου η Τσέλσι, τριάρα από ημίχρονο στο Μάλμε η ομάδα του Αλέγκρι

Οι μνήμες από εκείνο το 8-2 στη Λισαβόνα ήταν νωπές για την Μπαρτσελόνα που εδώ και πολλούς μήνες έχει βιώσει μια σειρά από δραματικές αλλαγές στον σύλλογο. Ωστόσο, η ήττα από την Μπάγερν ήρθε ξανά. Αυτή τη φορά σε φάση ομίλων του Champions League – σε πρεμιέρα συγκεκριμένα – και στο «Καμπ Νου» με 3-0.

Οι Καταλανοί δεν ήταν ανταγωνιστικοί και είναι προφανές πως δεν μπορούν ακόμα να κοντραριστούν με μια ομάδα-καλοκουρδισμένη μηχανή όπως είναι η Μπάγερν που σε ρυθμούς… προπόνησης πήρε το τρίποντο που την έβαλε σε θέση οδηγού στον 5ο όμιλο.

Ο Μίλερ στο 33ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ένα μακρινό σουτ – κόντραρε η μπάλα στον Έρικ Γκαρσία και άλλαξε πορεία αιφνιδιάζοντας τον Τερ Στέγκεν – φτάνοντας τα 49 γκολ στη διοργάνωση και ξεπερνώντας Σεφτσένκο και Ιμπραΐμοβιτς.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός στο 56′ πήρε το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Μουσιάλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 85′ μύρισε το λάθος και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Η Μπαρτσελόνα έμεινε δίχως βαθμό, ενώ από έναν πήραν η Ντιναμό και η Μπενφίκα που αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0) στο Κίεβο. Ήρωας (ξανά) για τους Λουζιτανούς ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος με τεράστιες επεμβάσεις (η καλύτερη στο σουτ του Σαπαρένκο), ενώ το VAR ακύρωσε γκολ του Σαπαρένκο στο 93′.

ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ου ΟΜΙΛΟΥ

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 0-3 (33′ Μίλερ, 56′, 85′ Λεβαντόφσκι)

Ντιναμό Κιέβου – Μπενφίκα 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μπάγερν 3

2. Ντιναμό Κιέβου 1

3. Μπενφίκα 1

4. Μπαρτσελόνα 0

Στον 6ο όμιλο, η Γιανγκ Μπόις που άνοιξε την αυλαία και πανηγύρισε τρίποντο στις καθυστερήσεις απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, παραμένει στην κορυφή με 3 βαθμούς καθώς Βιγιαρεάλ και Αταλάντα αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στο «Θεράμικα».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το πολύ ωραίο γκολ του Φρόιλερ, ενώ η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε στο 39′ με το ωραίο πλασέ του Τριγέρος από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί είχαν την πρωτοβουλία και στο 73′ ο Μορένο έβγαλε σε θέση βολής τον Ντανζούμα που πρόλαβε να εκτελέσει για το 2-1. Οι Μπεργκαμάσκι απέσπασαν βαθμό χάρη στο πλασέ του Γκόσενς στο 83′.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ου ΟΜΙΛΟΥ

Γιανγκ Μπόις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (66′ Ενγκαμαλέου, 90+5′ Σιεμπάτσου / 13′ Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ – Αταλάντα 2-2 (39′ Τριγέρος, 73′ Ντανζούμα / 6′ Φρόιλερ, 83′ Γκόσενς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γιανγκ Μπόις 3

2. Αταλάντα 1

3. Βιγιαρεάλ 1

4. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0

Πολύ ανοιχτός συνεχίζει να παραμένει ο 7ος όμιλος, καθώς μετά την απίστευτη ισοπαλία στο ματς των τεσσάρων πέναλτι (Σεβίλλη – Ζάλτσμπουργκ 1-1), η Λιλ δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Βόλφσμπουργκ στη Γαλλία (0-0).

Η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος άντεξε με δέκα παίκτες από το 63′, όταν ο Μπρουκς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ου ΟΜΙΛΟΥ

Σεβίλλη – Ζάλτσμπουργκ 1-1 (42′ πεν. Ράκιτιτς / 21′ πεν. Σούτσιτς)

Λιλ – Βόλφσμπουργκ 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ζάλτσμπουργκ 1

2. Σεβίλλη 1

3. Λιλ 1

4. Βόλφσμπουργκ 1

Η Τσέλσι τα χρειάστηκε κόντρα στην αμυντικά οργανωμένη Ζενίτ, αλλά με το χρυσό γκολ του Λουκάκου στο 69ο λεπτό κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο Λονδίνο. Ο Βέλγος φορ ήταν καλά κλεισμένος, ωστόσο στη μία φορά που βρήκε καλά την μπάλα έκανε τη ζημιά.

Ο Αθπιλικουέτα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Λουκάκου έπιασε την κεφαλιά στην πλάτη του Ρακίτσκι και νίκησε τον Κρίτσιουκ για το τελικό 1-0.

Στο Μάλμε η Γιουβέντους πραγματοποίησε την πρώτη της πειστική εμφάνιση και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη νέα εποχή Μαξ Αλέγκρι (3-0). Ο Άλεξ Σάντρο με πλασέ άνοιξε το σκορ στο 23′, ενώ μέσα σε δύο λεπτά στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ντιμπάλα από την άσπρη βούλα και ο Μοράτα με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-3.