18.9 C

Champions League: Ξέρανε τη Ζενίτ στο 93′ η Μπριζ, ο Μοράτα άλωσε το Κίεβο

Με δύο μεγάλα διπλά στον έκτο και έβδομο όμιλο άνοιξε η αυλαία του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ. Το ένα εξ αυτών είχε συναρπαστικό φινάλε.

Η Μπριζ που είχε αρκετές απουσίες λόγω κορωνοϊού άλωσε την Αγία Πετρούπολη με… κέρβερο τον Χόρβατ και απέδρασε από την έδρα της Ζενίτ (1-2). Οι Βέλγοι που άντεξαν στην πίεση στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του ματς με τον Ντένις στο 63′.

Έντεκα λεπτά αργότερα, οι Ρώσοι πήραν αυτό που δικαιούνταν με ένα απίθανο γκολ του Λόβρεν το οποίοι χρεώθηκε ως αυτογκόλ. Ο Κροάτης πρώην στόπερ της Λίβερπουλ με μακρινό σουτ έφερε το ματς στα ίσα – η μπάλα κόντραρε και στον Χόρβατ – ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού ο Χόρβατ προχώρησε σε μεγάλες επεμβάσεις, πήρε το μεγάλο αποτέλεσμα με την προβολή του Κετελέρε.

Ο Αντρέα Πίρλο συνάντησε στο Κίεβο τον άνθρωπο που τον ανέδειξε στην Μπρέσια, Μιρτσέα Λουτσέσκου και τον πλήγωσε. Ο Ιταλός κόουτς έκανε το ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ και πανηγύρισε τη νίκη με τη Γιουβέντους κόντρα στην Ντιναμό.

Πρωταγωνιστής ο Άλβαρο Μοράτα που μετά το γκολ κόντρα στην Κροτόνε έβαλε άλλα δύο (το ένα με πλασέ και το άλλο με κεφαλιά) στο 46′ και στο 84′ κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου και έδωσε τους τρεις πρώτους βαθμούς στην ομάδα του.