17.7 C

Χάντμπολ: Χρυσό μετάλλιο για τη Γαλλία και ιστορικό «νταμπλ»!

Την πιο ένδοξη σελίδα στην ιστορία του έγραψε το χάντμπολ της Γαλλίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Μετά τους Άνδρες και η ομάδα Γυναικών των «τρικολόρ» κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, καθώς επικράτησε της Ρωσίας με 30-25 (ημίχρονο 15-13) στον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά που διεξήχθη στο «Yoyogi National Stadium» και πήρε ρεβάνς για την προ πενταετίας ήττα της από τον ίδιο αντίπαλο στο Ρίο (2016).

Το «νταμπλ» της Γαλλίας είναι το τρίτο στα Ολυμπιακά Τουρνουά χάντμπολ, αλλά το πρώτο από το 1984, όταν η τότε Γιουγκοσλαβία είχε «σκουπίσει» τους τίτλους στο Λος Άντζελες, ενώ το ίδιο είχε κάνει νωρίτερα η Σοβιετική Ένωση, στο Μόντρεαλ, το 1976.

Ο τελικός κρίθηκε από το 39′ μέχρι και το 45ο λεπτό. Η Ρωσία, που σχεδόν σε όλο το ματς ήταν πίσω στο σκορ, ισοφάρισε σε 16-16, αλλά η Γαλλία αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 (22-16), δεν απειλήθηκε ξανά στο υπόλοιπο του τελικού. Η πίβοτ Παουλέτα Φοπά πέτυχε επτά τέρματα (7/7 προσπάθειες!), όσα και η Άλισον Πινό. Για τις Ρωσίδες, ξεχώρισαν οι Πολίνα Βεντέκινα και Ντάρια Ντμιτρίεβα με επτά και έξι γκολ αντίστοιχα.

Να σημειωθεί πως η Γαλλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Τουρνουά Γυναικών στο χάντμπολ! Από την πλευρά της, η Ρωσία γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε τρεις συμμετοχές σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων.

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ.