18.9 C

Χάποελ Χολόν – ΑΕΚ 77-71: Ο Δέδας έβαλε τους Κιτρινόμαυρους σε μπελάδες (vid)

Η Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα έβαλε την ΑΕΚ σε μπελάδες. Για την 5η και προτελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης οι Ισραηλινοί νίκησαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, καλύπτοντας και την εις βάρος τους διαφορά από την ήττα στο ΟΑΚΑ (100-96).

Πλέον, για να προκριθεί στην επόμενη φάση η ΑΕΚ θέλει μόνο νίκη στη Λευκορωσία επί της Τσμόκι Μινσκ (20/1), στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν ανταγωνιστικοί για 36 λεπτά, αλλά στη συνέχεια… κατέρρευσαν. Το 65-67 έγινε 77-67 με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κράτησαν χωρίς καλάθι την ελληνική ομάδα για περίπου τρία λεπτά.

Αστοχία, λάθη και ασύνδετη άμυνα στέρησαν από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ένα πολύτιμο «διπλό», με τον Έλληνα τεχνικό να βλέπει μέσα σε όλα και τον Δημήτρη Κατσίβελη να αποχωρεί τραυματίας από το παιχνίδι, προσθέτοντας το όνομά του στη λίστα απόντων, δίπλα σε αυτά του Νίκου Ζήση και Μάρκους Σλότερ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τάιρους ΜακΓκι με 18 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19, αλλά 0/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Ντε Ζέου 12 (2), Τζόνσον 16 (2), ΜακΓκι 18 (1), Πνίνι 5 (1), Γουόρκμαν 7, Μπουρντιγιόν, Μπράντβαϊν, Μάιλς 12 (4), Μισγκάβ 7 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 7, Λάνγκφορντ 19, Λοτζέσκι 6 (2), Ματσιούλις 6 (2), Μωραΐτης 10 (2), Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 4, Κατσίβελης, Μορέιρα 9, Μόουζες 6, Ρογκαβόπουλος 2.