23.5 C

Χέρτα – Ουνιόν 3-1: Πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου με ανατροπή

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Χέρτα στο τοπικό ντέρμπι στο Βερολίνο κόντρα στην Ουνιόν.

Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία με ανατροπή στο δεύτερο μέρος έφερε… τούμπα την «άνετη» βαθμολογικά Ουνιόν (3-1), η οποία αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό λόγω της αποβολής του Άντριχ με απευθείας κόκκινη κάρτα για εγκληματικό μαρκάρισμα στον Τορουναρίγκα.

Τρία λεπτά πριν την αποβολή του, οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Αβονίγι που πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στα τρία τελευταία παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Πιόντεκ κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Πέκαρικ στο 51′, ενώ ο Πολωνός στράικερ ανέλαβε δράση στη συνέχεια και με δύο ωραία πλασέ στο 74′ και στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 4/12

Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 3-1 (51′ Πέκαρικ, 74′, 77′ Πιόντεκ / 20′ Αβονίγι)