15.7 C

Χέρτα – Ουνιόν 4-0: Τρένο που σαρώνει η ομάδα του Λαμπάντια, πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου

Αποφασισμένη να κυνηγήσει μέχρι το φινάλε την έξοδο στην Ευρώπη είναι η Χέρτα Βερολίνου που μετά τη διακοπή και με τον Μπρούνο Λαμπαντία στον πάγκο παρουσιάζεται εξαιρετική σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

Αυτή τη φορά έπεσε θύμα της η Ουνιόν, στο παραδοσιακό ντέρμπι της πόλης που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής και με το 4-0 δεν την άφησε να ελπίζει για κάτι παραπάνω.

Μέσα σε 2 λεπτά στο δεύτερο μέρος φρόντισε να καθαρίσει το τρίποντο. Ο Ιμπίσεβιτς με κεφαλιά στο 51′ άνοιξε το σκορ και σημείωσε δεύτερο γκολ μετά τη διακοπή, ενώ ο Λουκεμπάκιο ένα λεπτό μετά έγραψε το 2-0.

Με φανταστικό σουτ του Κούνια γράφτηκε το 3-0 στο 61′, ενώ το 4-0 διαμόρφωσε με καρφωτή κεφαλιά στο 78′ ο Μπογιατά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/5

Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (51′ Ιμπίσεβιτς, 52′ Λουκεμπάκιο, 61′ Κούνια, 78′ Μπογιατά)