18.2 C

Χέρτα Βερολίνου – Σάλκε 3-0: Σκότωσαν… τους πεθαμένους!

Στραβά άρχισε και το νέο έτος για τη Σάλκε, με τους «βασιλικούς μπλε» να συνεχίζουν χωρίς νίκη στη Bundesliga, καθώς η Χέρτα Βερολίνου τους υποχρέωσε σε βαριά ήττα με 3-0, για τη 14η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο Κρίστιαν Γκρος, ο οποίος ανέλαβε λίγες ημέρες νωρίτερα την τεχνική ηγεσία της Σάλκε, δεν κατάφερε να συνδυάσει την πρώτη του εμφάνιση στον πάγκο της γερμανικής ομάδας με ένα καλό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 36ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ματέο Γκεντουζί έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Φέρμαν, κάνοντας το 1-0 για τη Χέρτα.

Στο 52ο λεπτό ο Κόρδοβα έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Σάλκε, γράφοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους, με τον Κρίστοφ Πιάτεκ να διαμορφώνει στο 80′ το τελικό 3-0.

Η κατάσταση για τη Σάλκε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο, με τους «βασιλικούς μπλε» να εξακολουθούν να βρίσκονται στην τελευταία θέση της Bundesliga, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 4 βαθμούς.

Μάλιστα, η τελευταία φορά που σημείωσαν νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα ήταν τον περσινό Γενάρη (17/1) κόντρα στη Γκλάντμπαχ με 2-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 2/1

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Γκλάντμπαχ 0-1 (58′ Εμπολό)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λεβερκούζεν 2-1 (22′ Γιουνές, 54′ αυτ. Ταπσόμπα / 10′ Αμίρι)

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 0-1 (77′ Ιάγο)

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 1-3 (58′ Μπεμπού / 7′ Σανταμαρία, 34′ Γκρίφο, 42′ αυτ. Κασίμ)

Βέρντερ Βρέμης – Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (12′ Μπέκερ, 28′ Αβονίγι)

Χέρτα Βερολίνου – Σάλκε 3-0 (36′ Γκεντουζί, 52′ Κόρδοβα, 80′ Πιάτεκ)

Στουτγκάρδη – Λειψία (21:30)