21.4 C

Χετάφε – Γρανάδα 0-1: Πρώτη εκτός έδρας νίκη πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ

Το πρώτο της διπλό στη φετινή La Liga πέτυχε η Γρανάδα μερικές ημέρες μετά τη σπουδαία νίκη στο Αϊντχόφεν κόντρα στην PSV (1-2).

Πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο «Νουέβο Λος Κάρμενες», η ομάδα της Ανδαλουσίας πέρασε από τη Μαδρίτη, αφού επικράτησε με 1-0 της Χετάφε που δεν είχε γνωρίσει ήττα στην έδρα της.

Η Γρανάδα παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές – ελέω ροτέισον – και σε ένα ματς αρκετά σκληρό και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες πήρε τη νίκη με το γκολ του Μοντόρο στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Ο Τζενέ ανέτρεψε τον Λουίς Σουάρες και υποδείχθηκε το πέναλτι. Ο Μοντόρο ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 0-1.

Σημειώνεται πως σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η αντίπαλος του ΠΑΟΚ έμεινε πίσω και δεν απείλησε, ενώ οι αμυντικοί της απορρόφησαν όλη την πίεση που άσκησαν οι παίκτες της Χετάφε. Η Γρανάδα έφτασε τους 13 βαθμούς και έπιασε έστω και με ματς περισσότερο τη Ρεάλ στην κορυφή.

Χετάφε (Μπορδαλάς): Σόρια, Ολιβέρα, Καμπάκο, Τζενέ, Νταμιάν Σουάρες, Κουκουρέγια, Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς (64′ Τιμόρ), Νιόμ (64′ Ουνάλ), Κούτσο, Μάτα (46′ Άνχελ).

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Ρούι Σίλβα, Φουλκιέ, Χερμάν, Βαγιέχο, Νέβα, Ετέκι, Μοντόρο (74′ Νεουέν Πέρες), Γιάνχελ Ερέρα, Κένεντι (55′ Ματσίς), Λουίς Σουάρες (55′ Πουέρτας), Μολίνα (74′ Σόρο).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23/10

Έλτσε – Βαλένθια 2-1 (19′ Φερνάντες, 37′ Φιντέλ / 74′ Λάτο)

Σάββατο 24/10

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (8′ Φάτι / 5′ Βαλβέρδε, 63′ πεν. Ράμος, 90′ Μόντριτς)

Οσασούνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (81′ πεν. Ρουμπέν Γκαρσία)

Σεβίλλη – Έιμπαρ 0-1 (41′ Κίκε)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπέτις 2-0 (46′ Μάρκος Γιορέντε, 90+1′ Λουίς Σουάρες)