20.5 C

Χίμκι – Άλμπα 81-100: Ο Έρικσον την πήρε από το χέρι

Τα… χρειάστηκε η Άλμπα απέναντι στη Χίμκι στη Μόσχα. Η ομάδα του Μάλτσεφ λίγες ημέρες μετά από την τρίτη της νίκη, απέναντι στη Ρεάλ, κυνήγησε δεύτερη σερί έκπληξη, αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι Γερμανοί με αντεπίθεση διαρκείας και τον Έρικσον να πραγματοποιεί ασύλληπτη εμφάνιση με 36 πόντους (10/13) τρίποντα, απέδρασαν με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Μόσχα και μάλιστα με «κατοστάρα» (81-100).

O Σβεντ ήταν εκείνος που έδωσε αρχικά τον ρυθμό στην ομάδα του και μαζί με τον Μίκι έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να βάλουν δύσκολα στην Άλμπα, η οποία όμως είχε μεγαλύτερο βάθος και αυτό φάνηκε στα τελευταία λεπτά, όταν επήλθε η κατάρρευση.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Σίκμα και ο Έρικσον έκαναν φοβερά πράγματα στο παρκέ με αποτέλεσμα η τελική διαφορά να φτάσει τους 19 πόντους (81-100). Σημειώνεται πως για τη Χίμκι πρώτος σκόρερ με 29 πόντους ήταν ο Τζόρνταν Μίκι, με τον Σβεντ να ολοκληρώνει το ματς με 15 και 12 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100.