20.9 C

Χίμκι – Ερυθρός Αστέρας 78-72: Εύκολα οι Ρώσοι

Σημαντική νίκη πήρε η Χίμκι επί του Ερυθρού Αστέρα με 78-72, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 10-14, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο ίδιο ρεκόρ.

Η Χίμκι από την αρχή της αναμέτρησης επέβαλλε τον ρυθμό της και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ερυθρό Αστέρα. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +10 (28-18) για τους Ρώσους, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τον τρόπο να επιστρέψουν στον αγώνα.

Στη συνέχεια η ρωσική ομάδα δεν έριξε την απόδοσή της και συνέχισε να πατά… γκάζι. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη Χίμκι στο +12 (48-36) και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη.

Για ένα ακόμα παιχνίδι οι Αλεξέι Σβεντ (22 π) και Γιόνας Γερέμπκο (19 π) ηγήθηκαν επιθετικά για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτης, η οποία στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έδειξε να κουράζεται και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 13 πόντους (64-51) στο τέλος της περιόδου.

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε στην τελευταία περίοδο επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά, με τη Χίμκι να παίρνει τελικά τη νίκη με 78-72. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Κέβιν Πάντερ ήταν ξανά πρωταγωνιστής με 20 πόντους, αλλά δεν είχε την ανάλογη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-36, 64-51, 78-72